Contextual object detection via image inpainting
Resim doldurma ile bağlamsal nesne tanıma
  1. Tez No: 982035
  2. Yazar: SİNAN ÇAVDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Uydu görüntülerinde nesne tespiti, şehirlerin gözlemlenmesi, afet yönetimi ve askeri gözetim gibi uygulamalarla bilgisayarla görü alanında kritik bir yer almaktadır. Ancak, mevcut yaklaşımlarda genellikle karışık arka planlar gibi nedenlerden dolayı nesnelerin temsil edici özelliklerinin yeterli olmaması gibi zorluklarla karşılaşılmaktadır. Bu çalışmada, Resim Doldurma ile Bağlamsal Nesne Tanıma modelimizi sunmaktayız. Bu yeni yaklaşımımızda resim doldurma modelinin dönüştürücüler kısmındaki öğrenilmiş parametrelerini kullanarak resimlerdeki genel bağlamı elde etmekteyiz. Geliştirdiğimiz füzyon modelimizi kullanarak elde ettiğimiz resimlerdeki bağlamlar ile nesne tanıma modelindeki karşılık gelen öznitelik piramit ağındaki nesneleri temsil eden verileri harmanlamaktayız. Böylelikle bağlam piramit ağı olarak adlandırdığımız tümleşim çıktılarımızı öznitelik piramit ağındaki ilgili katmanların yerine geçirerek daha iyi bir şekilde nesneler için konum ve etiket tespiti yapabilmekteyiz. Deneylerimiz DOTA ve HRSC2016 veri kümelerinde yapılmıştır. Modelimiz, yapılan deneylerde, literatürde en yüksek ortalama kesinlik (mAP) sonuçlarından birini veren OrientedRCNN modelini DOTA sınama veri kümesinde aynı ön işlem ve son işlem yöntemlerini kullanarak tek ölçekli resimlerde 0.67% ve çok ölçekli resimlerde ise 0.60% üstünlük göstermektedir. Modelimiz HRSC2016 veri kümesinde ise 90.57% mAP değeri elde ederek Oriented-RCNN'i 0.27% lik bir farkla geçmiş olup en yüksek değerlerden birini elde etmiştir. Bu bağlamda modelimiz, gelecekteki uydu görüntülerinde nesne tespiti uygulamaları için yeni bir yaklaşım sunmakta olup, nesnelerin daha doğru bir şekilde konumlandırılması ve tanımlanmasına öncülük etmektedir.
Özet (Çeviri)
Object detection in aerial imagery is a critical task in computer vision with applications in urban monitoring, disaster management, and military surveillance. Current approaches often encounter challenges, such as a lack of representative features of objects with cluttered backgrounds. To address these challenges, we introduce Contextual Object Detection via Image Inpainting (CODI), a novel approach that extract the representative features of the image's semantic context derived from the transformer units of the inpainting model, and our proposed fusion module learns how to inject these contextual features with the representative features of the objects obtained from the related Feature Pyramid Network (FPN) of the object detection model. The outputs, which we called Contextual Pyramid Network (CPN), of the fusion model are used to replace the original FPN layers for better localization and labeling accuracy over the objects. Our experiments were conducted on DOTA and HRSC2016 datasets. Our model achieved promising results on mAP by prevailing over Oriented RCNN, which is one of the best-performing models on the DOTA dataset. Specifically, by applying the same pre-processing and post-processing, CODI achieved an improvement of 0.67% in mean average precision (mAP) at single-scale and 0.6% at multi-scale over the Oriented RCNN on the test set. On the HRSC2016 dataset, CODI achieved an impressive mAP of 90.57%, outperforming Oriented RCNN by 0.27 percentage points. This result places CODI among the top-performing models using a ResNet-50 backbone. In that sense, our approach provides a foundation for future applications, paving the way for more precise object localization and identification in remote sensing.