Stratejik karar almada bilişsel esneklik ve duygu düzenlemesinin rolü: Üst yönetim ekiplerinde karar stilleri ve güven türlerinin düzenleyici etkileri
The role of cognitive flexibility and emotion regulation in strategic decision making: The moderating effects of decision styles and types of trust in top management teams
  1. Tez No: 982062
  2. Yazar: ERMAN TOMBAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT HIZIROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Strateji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada temel olarak işletmelerde karar alıcı konumunda bulunan üst düzey yöneticilerin bilişsel esneklik seviyelerinin aldıkları stratejik kararların sonuçları üzerine etkisinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmada ikinci olarak yöneticilerin bilişsel esneklik seviyeleri ile stratejik kararların sonuçları arasındaki ilişkide duygu düzenleme stratejilerinin aracılık rolünün araştırılması hedeflenmiştir. Üçüncü olarak ise yöneticilerin duygu düzenleme stratejileri ile karar sonuçları arasındaki ilişkide karar türünün ve üst yönetim ekibinin birbirlerine duydukları güvenin düzenleyici rolünün araştırılması amaçlanmıştır. Bu nicel araştırma ilişkisel (korelasyonel) araştırma modelinde yürütülmüştür. Araştırmanın ana kütlesini Türkiye'de farklı sektörlerde faaliyet gösteren küçük, orta ve büyük işletmelerin üst düzey yöneticileri oluşturmaktadır. Çalışmanın örneklemini ise ana kütle içerisinden kasti örneklem belirleme yöntemi ile 77 farklı işletmeden seçilen 357 üst düzey yönetici oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri bilişsel esneklik, kararın kalitesi, kararın anlaşılırlığı, karara bağlılık, duygu düzenleme stratejileri, rasyonel karar türü, sezgisel karar türü, bilişsel güven, duygusal güven anketleri vasıtasıyla çevrimiçi olarak toplanmıştır. Araştırmanın neticesinde yöneticilerin bilişsel esneklik seviyeleri kararın kalitesi, kararın anlaşılırlığı ve karara bağlılık üzerinde pozitif etkiye sahipken, duygu düzenleme stratejileri de bu ilişkide aracılık rolü üstlenmektedir. Ayrıca yöneticilerin duygu düzenleme stratejileri kararın kalitesi, kararın anlaşılırlığı ve karara bağlılık üzerinde pozitif etkiye sahipken, rasyonel karar türünün bu ilişkide herhangi bir düzenleyici rolü bulunmazken, sezgisel karar türünün duygu düzenleme stratejilerinin karara bağlılık, kararın anlaşılırlığı üzerindeki etkisinde bir aracılık rolü varken; kararın kalitesi üzerindeki etkisinde herhangi bir düzenleyici etkisi bulunmamaktadır. Aynı zamanda yöneticilerin duygu düzenleme stratejilerinin kararın kalitesi, kararın anlaşılırlığı ve karara bağlılık üzerindeki etkisinde bilişsel güven ve duygusal güvenin herhangi bir düzenleyici etkisine rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
This research primarily aims to examine the impact of the cognitive flexibility levels of top managers, who are decision-makers in businesses, on the outcomes of the strategic decisions they make. Secondly, the study aims to investigate the mediating role of emotion regulation strategies in the relationship between managers' cognitive flexibility levels and the outcomes of strategic decisions. Thirdly, it seeks to examine the moderating role of decision type and the trust top management teams have in each other in the relationship between managers' emotion regulation strategies and decision outcomes. This quantitative study was conducted using a relational (correlational) research model. The population of the research consists of senior managers of small, medium, and large businesses operating in various sectors in Turkey. The sample of the study includes 357 top managers selected from 77 different businesses within the population using a simple random sampling method. The data were collected online through surveys measuring cognitive flexibility, decision quality, decision understanding,decision commitment, emotion regulation strategies, rational decision type, intuitive decision type, cognitive trust, and emotional trust. As a result, while the cognitive flexibility levels of managers have a positive impact on decision quality, decision understanding, and decision commitment, emotion regulation strategies also play a mediating role in this relationship. Furthermore, while managers' emotion regulation strategies positively affect decision quality, decision understanding, and decision commitment, the rational decision type does not have any moderating role in this relationship. In contrast, the intuitive decision type has a mediating role in the effect of emotion regulation strategies on decision commitment and decision understanding, but not on decision quality. Additionally, cognitive and emotional trust were not found to have any moderating effect on the impact of managers' emotion regulation strategies on decision quality, decision understanding, and decision commitment.