Marmara, İç Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgelerinden örneklenen Varroa destructor popülasyonlarında insektisit direnç mutasyon frekanslarının belirlenmesi
Determi̇nati̇on of insecti̇ci̇de resi̇stance mutati̇on frequenci̇es i̇n Varroa destructor populati̇ons sampled from the Marmara, Central Anatoli̇a, and Eastern Anatoli̇a Regi̇ons
  1. Tez No: 982091
  2. Yazar: SEZER YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN DOĞAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Patoloji, Genetik, Biology, Pathology, Genetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
Özet
Varroa destructor (Mesostigmata: Varroidae) akarları, bal arısı kolonileri üzerinde hem doğrudan parazitik etkileri hem de çeşitli viral patojenlerin biyolojik vektörü olarak rol almaları nedeniyle dünya genelinde arıcılık faaliyetlerini tehdit eden en önemli unsurlardan biri haline gelmiştir. Bu parazitler, konak arıların yağ dokularıyla beslenerek bireysel bağışıklık sistemini zayıflatmakta ve koloni düzeyinde çöküşlere neden olmaktadır. Günümüzde V. destructor ile mücadelede en yaygın uygulama kimyasal akarisitlerin kullanımıdır. Ancak bu bileşiklerin uzun süreli ve kontrolsüz kullanımı, akar popülasyonlarında direnç gelişimini hızlandırmış ve pestisit etkinliğini ciddi ölçüde azaltmıştır. Bu çalışmada, Türkiye'nin Marmara, İç Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgelerinde yer alan Yalova, Tekirdağ, Balıkesir, Ankara, Konya, Kayseri, Ardahan, Van, Bingöl ve Şırnak illerinden toplanan toplam 800 V. destructor bireyinde, piretroid direnç mutasyonlarının frekansı PCR-RFLP (Polimeraz Zincir Reaksiyonu-Restriksiyon Parça Uzunluk Polimorfizmi) yöntemiyle araştırılmıştır. Özellikle voltaj kapılı sodyum kanal geninin 925. pozisyonundaki (VGSC 925V) mutasyonlar hedeflenmiştir. Analizler sonucunda, 662 bireyin homozigot dirençli (RR), 116 bireyin heterozigot (RS) ve 22 bireyin homozigot duyarlı (SS) genotipe sahip olduğu belirlenmiştir. Marmara, İç Anadolu ve Doğu Anadolu bölgelerinde dirençli alel frekansı %90 olarak hesaplanmıştır. En yüksek direnç düzeyi %98,75 dirençli alel oranı ile Konya ili örneklerinde gözlemlenmiştir. Elde edilen bulgular, Türkiye genelinde piretroid içerikli akarisitlerin etkinliğinin azalmasının, sahadaki yüksek dirençli genotip oranları ile doğrudan ilişkili olduğunu göstermektedir. Direnç mutasyonlarının erken dönemde tespit edilmesi, mücadele stratejilerinin revize edilmesine olanak sağlayarak kimyasal kontrole karşı gelişen dirençle başa çıkmada önemli katkılar sunabilir. Bu bağlamda, entegre zararlı yönetimi kapsamında, direnç gelişimini minimize edecek yöntemlerin uygulanması ve akar popülasyonlarının düzenli olarak genetik düzeyde izlenmesi büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Varroa destructor (Mesostigmata: Varroidae) mites have emerged as one of the most serious threats to apiculture worldwide due to their direct parasitic effects on honey bee colonies and their role as vectors of multiple viral pathogens. By feeding on the fat bodies of host bees, these parasites suppress individual immunity and contribute to colony-level collapses. The most widely used approach for controlling V. destructor infestations remains the application of chemical acaricides. However, the prolonged and unregulated use of these compounds has accelerated the development of resistance in mite populations, reducing treatment efficacy. In this master's thesis, a total of 800 V. destructor individuals collected from ten provinces in Türkiye—Yalova, Tekirdağ, Balıkesir, Ankara, Konya, Kayseri, Ardahan, Van, Bingöl, and Şırnak—located in the Marmara, Central Anatolia, and Eastern Anatolia regions, were examined for the presence and frequency of pyrethroid resistance mutations. The PCR-RFLP (Polymerase Chain Reaction-Restriction Fragment Length Polymorphism) method was used to target mutations at position 925 of the voltage-gated sodium channel gene (VGSC 925V), which is associated with pyrethroid resistance. As a result of the analyses, 662 individuals were identified as homozygous resistant (RR), 116 as heterozygous (RS), and 22 as homozygous susceptible (SS). The frequency of the resistant allele was calculated as 90% in the Marmara, Central Anatolia, and Eastern Anatolia regions. The highest level of resistance was observed in samples from Konya, with a resistant allele frequency of 98.75%. These findings strongly suggest that the declining effectiveness of pyrethroid-based acaricides in Türkiye is linked to the widespread occurrence of resistance-conferring mutations. Early detection of such mutations in V. destructor populations can significantly improve treatment outcomes and support the development of more sustainable control strategies. Therefore, integrating resistance management principles and regularly monitoring mite populations at the molecular level is essential for long-term control success.