Yutma güçlüğü ile 3.basamak gastroenteroloji kliniği'ne refere edilen hastalarda özofagus motilitesinin yüksek çözünürlüklü manometri ile değerlendirilmesi
Evaluation of esophageal motility using high-resolution manometry in patients referred to a tertiary gastroenterology clinic with dysphagia
- Tez No: 982092
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MERİH DOBRUCALI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç: Disfaji; katı veya sıvı gıdaların ağız boşluğundan mideye geçişini engelleyen, yapısal bir lezyon ya da nöromüsküler bir anormallik nedeniyle ortaya çıkan yutma güçlüğüdür.Nöromüsküler disfonksiyona bağlı gelişen özofagus motilite bozukluklarının değerlendirilmesinde yüksek çözünürlüklü manometri(YÇM) parametrelerini esas alan Chicago Sınıflaması v4.0 kullanılmaktadır.Çalışmamızın amacı, organik patoloji saptanmayan disfajili hastaları YÇM ile değerlendirmek, YÇM'nin endoskopi ve özofagus pasaj grafisi sonuçlarıyla olan uyumunu incelemek ve merkezimizdeki motilite bozukluklarının dağılımını ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Haziran 2022-Nisan 2025 tarihleri arasında disfaji nedeniyle YÇM yapılan tüm hastalar çalışmaya dahil edildi.Hastalara ait sosyodemografik bilgiler, disfaji tipi, gıdalarla ilişkisi, eşlik eden semptomlar, sistemik hastalıklar, fundoplikasyon ve motilite bozukluğu öyküsü, radyolojik ve endoskopik veriler hasta dosyalarından ve hastane otomasyon sisteminden retrospektif olarak elde edildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 126 hastanın %62'si kadın olup yaş ortalaması 53±15 yıldı. En sık disfaji tipi özofageyal disfajiydi (%87). YÇM bulgularına göre 46 hasta (%37) akalazya tanısı aldı; en yaygın alt tip Tip II akalazya (%33) olarak belirlendi. Normal motilite %34, İEM %25 oranında saptandı. Tanı kriterleriyle uyumlu olarak akalazya grubunda IRP, panözofageal basınçlanma ve etkisiz yutma oranları anlamlı yüksek, intakt yutma oranları ise anlamlı düşük bulundu (p<0,001). Chicago algoritmasında yer almayan ancak YÇM'de raporlanan AÖS dinlenme basıncı ve gevşeme yüzdesi de akalazya grubunda anlamlı derecede farklı saptandı (p<0,001). Akalazya tanısı alan hastaların gastroskopilerinde tipik akalazya bulguları %54, pasaj grafilerinde tipik akalazya bulguları %57 oranında gözlendi. Sonuç: Merkezimizde en sık saptanan motilite bozukluğu Tip II akalazya olmuştur. Gastroskopi ve pasaj grafisi gibi geleneksel yöntemler tanıya katkı sağlasa da, YÇM'nin tanısal doğruluğu ve ayırıcı gücü belirgin olarak üstündür. Sonuç olarak, organik patoloji saptanmayan disfajili hastalarda YÇM, vazgeçilmez bir tanı aracı olarak öne çıkmaktadır
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Dysphagia is defined as difficulty in swallowing solids or liquids due to structural lesions or neuromuscular abnormalities. High-resolution manometry (HRM) and the Chicago Classification v4.0, based on HRM parameters, are currently used for the evaluation of esophageal motility disorders related to neuromuscular dysfunction. The aim of our study was to evaluate dysphagic patients without structural pathology using HRM, to assess the concordance of HRM findings with endoscopy and barium esophagography, and to determine the distribution of motility disorders in our center. Patients and Method: All patients who underwent HRM for dysphagia between June 2022 and April 2025 were included. Sociodemographic characteristics, dysphagia type, relation to food consistency, accompanying symptoms, systemic diseases, history of fundoplication or motility disorder, and endoscopic and radiological findings were retrospectively obtained from patient files and the hospital automation system. Results: A total of 126 patients were included, 62% of whom were female, with a mean age of 53±15 years. The most common type of dysphagia was esophageal dysphagia (87%). HRM findings showed achalasia in 46 patients (37%), most frequently Type II achalasia (33%). Normal motility was observed in 34% and ineffective esophageal motility (IEM) in 25%. In the achalasia group, IRP, panesophageal pressurization, and failed swallows were significantly higher, while intact swallows were lower (p<0.001). LES resting pressure and relaxation percentage, although not included in the Chicago algorithm, were also significantly different (p<0.001). Typical achalasia findings were detected in 54% of endoscopies and 57% of barium swallow studies. Conclusion: Type II achalasia was the most frequent motility disorder in our cohort. While endoscopy and barium esophagography provided supportive findings, HRM showed superior diagnostic accuracy and discriminatory power, confirming its indispensable role in evaluating dysphagia without organic pathology.