Bolu ili Gerede ilçesinin somut olmayan kültürel mirasının müzelenmesi
Musealization of the intangible cultural heritage in Gerede, Bolu province
- Tez No: 982112
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA BİLGE SAVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması sözleşmesine 2006 yılında taraf olan Türkiye, sözleşmede belirtildiği gibi mirasın korunması açısından müzelerin önemli rol oynayacağının bilincindedir. Bir toplumun kültürel mirasının gelenekler ve ritüeller, edebi yaratımlar yoluyla aktarılması önem arz etmekle birlikte aynı zamanda bu mirasın gelecek kuşaklara aktarılması ve açıklanması açısından da müzelenmesi kalıcılığın sağlanması açısından önemli bir etkinliktir. Tezin amacı; Bolu ilinin Gerede ilçesinin Somut Olmayan Kültürel Mirasının Müzelenmesi başlığından da anlaşılacağı üzere Batı Karadeniz'de bulunan Bolu ilinin ilçelerinden biri olan Gerede'nin SOKÜM çerçevesinde literatür üzerinden takip etmek ve malzemelerin nasıl sergileneceği üzerinde çıkarımlarda bulunmaktır. Bu amaç doğrultusunda kapsamı Doç. Dr. Esra Bilge Savcı'nın teşebbüsü ile ilçede kurulması tasarlanan Somut Olmayan Kültürel Miras müzesinin kuruluşu için kullanılacak olan etnografik malzemelerin ve çeşitli materyallerin müzecilik faaliyetleri çerçevesinde nasıl bir sergileme, aktarma ve bağlama oturtma metodu kullanıldığı üzerine araştırma yapılarak prototipik yapıyı ortaya çıkarmaktır.
Özet (Çeviri)
Turkey, which became a party to the Convention for the Safeguarding of the Intangible Cultural Heritage in 2006, is aware that, as stipulated in the convention, museums play a crucial role in the preservation of heritage. While the transmission of a community's cultural heritage through traditions, rituals, and literary creations is of great importance, the musealization of this heritage also constitutes a vital activity for ensuring its permanence, as it allows for both its preservation and interpretation for future generations. The aim of this thesis, as indicated by its title The Musealization of Intangible Cultural Heritage in Gerede, Bolu, is to examine the intangible cultural heritage of Gerede, one of the major districts of Bolu in the Western Black Sea region, within the framework of the literature on Intangible Cultural Heritage (ICH) and to make inferences on how related materials can be exhibited. In this respect, the study seeks to reveal a prototypical structure by investigating the materials used in the establishment of the ICH museum, which was initiated under the guidance of Assoc. Doç. Dr. Esra Bilge Savcı in Gerede, and by analyzing the methods of exhibition, transmission, and contextualization employed within the scope of museum practices.