Tecvid ilminin oluşumu ve gelişiminde dil ile kıraat âlimlerinin rolü
نشأة علم التجويد وتطوره عند علماء اللغة والقراءات
- Tez No: 982120
- Danışmanlar: PROF. DR. NAİM DÖNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Arapça
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
Özet
Bu tez, tecvid ilminin dil ve kıraat âlimleri nezdindeki doğuşunu ve gelişimini incelemeyi, yazıya geçirilmesine sebep olan şartları araştırmayı, en klasik kaynaklarını gözden geçirmeyi, bu kaynaklarda yer alan ve tecvid hükümlerinin doğduğu esasları takip etmeyi ve bunları sahiplerine atıf yaparak sade bir üslupla sunmayı amaçlamaktadır. Bu kaynaklar, tecvid ilminin ilk temellerini atan nahiv âlimlerinin kitapları ile kıraat âlimlerinin yazdığı en eski eserlerdir. Her iki grubun çabaları, bu ilmin doğuşu, gelişimi ve ilk temellerinin atılmasında bütünleşmiştir. Bu kaynaklar, Kur'an ilimleri ve tecvid hükümleri üzerine uzmanlaşmış birçok kişi tarafından hâlâ bilinmemektedir. Günümüzde bu alanda çok sayıda eser yazılmış olmasına rağmen, bu eserlerde ilk kaynaklara yapılan atıflar oldukça azdır. Bu durum, bizi, bu kaynakları takip etmeye, onları ve yazarlarını tanıtmaya, bilimsel bir şekilde incelemeye ve içerdikleri kıymetli ilmî hazineleri gün yüzüne çıkarmaya yöneltmiştir. Arap diliyle ilgili kitaplar, harfler, mahreçler, sıfatları, adları, sayıları ve sıralamaları ile ilgili konulara değinmiş; mahreçlerin veya sıfatların yakınlığı durumunda harflerde meydana gelen değişiklikleri ele almıştır. Öte yandan, eski tecvid kitapları bu konuları daha geniş bir şekilde ele almış, sakin nun ve mim harflerinin hükümleri, med çeşitleri gibi diğer konuları da ekleyerek tüm tecvid hükümlerini kapsamıştır. Ayrıca, harflerin tecvitli okunması ve benzer türdeki harflerin yan yana gelmesi durumunda ortaya çıkan durumlar hakkında da ayrıntılı açıklamalarda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research is concerned with studying the origins of the science of Tajweed and its development among linguists and reading scholars, studying the circumstances that were the reason for its codification, reviewing its oldest sources, tracing the principles from which its rulings emerged, and presenting them in a simplified manner, accompanied by attribution to their authors. These sources were represented by the books of grammarians, which laid the first building blocks in the science of Tajweed, and the oldest books written by reading scholars, where the efforts of the two groups integrated in its origin, development, and laying its first foundations. Moreover, these sources are still unknown to many specialists in the study of Qur'anic sciences and the rulings of Tajweed, and despite the abundance of modern works on the science of Tajweed, there is very little attribution in them to its early sources, which led the researcher to trace them, introduce them and their authors, study them scientifically, and shed light on the hidden pearls and valuable scientific treasures they contain. Arabic books were concerned with talking about the letters, their origins, attributes, titles, numbers, and arrangement, and what happens to them when their origins or characteristics are close together, while the ancient Tajweed books expanded on these topics, and added other topics to them, such as the rulings on the silent noon, the meem, and the types of vowels to include all the rulings of intonation, and they went on to talk at length about intonation of the letters and what happens to them when their types are juxtaposed.