Küratöryel pratikler bağlamında Türkiye'deki bienallerin karşılaştırmalı çözümlenmesi
Comparative analysis of biennials in Türkiye in the context of curatorial practices
- Tez No: 982119
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de düzenlenen bienallerin küratöryel pratiklerini karşılaştırmalı bir biçimde ele alarak tümel bir çözümlemeyi hedeflemektedir. Çalışma, Türkiye'de gerçekleştirilen (İstanbul Bienali 1987, Sinopale 2006, Çanakkale Bienali 2007, Mardin Bienali 2010 ve Kommagene Bienali 2022) bienalleri kapsamaktadır. Günümüzde gerçekleştirilmekte olan bu bienallerin tarihçeleri, kuruluş süreçleri, ilk pratikleri, küratöryel perspektifleri ve kavramsal çerçeveleri çalışmanın genel hatlarını oluşturmaktadır. Çalışmanın amacı sözü edilen bu beş bienali küratöryel pratikleri bağlamında hem kendi edisyonları hem de birbirleri arasında; dönemin ruhu, sosyolojik, ekonomik, sanat tarihsel ve estetik bağlamlar ile ele alarak çözümlemektir.
Özet (Çeviri)
This study aims at a holistic analysis of the curatorial practices of the biennials organised in Turkey through a comparative approach. The study covers the biennials organised in Turkey (Istanbul Biennial 1987, Sinopale 2006, Çanakkale Biennial 2007, Mardin Biennial 2010 and Commagene Biennial 2022). The histories, foundation processes, early practices, curatorial perspectives and conceptual frameworks of these biennials are the general outlines of the study. The aim of the study is to analyse these five biennials in the context of their curatorial practices, both within their own editions and among each other, in the spirit of the period, sociological, economic, art historical and aesthetic contexts.