ULUSLARARASI REKABETTE TÜRKİYE'NİN KÜRESEL DEĞER ZİNCİRİNDEKİ YERİ
COMPETITIVE POSITIONING OF TURKEY IN GLOBAL VALUE CHAIN
  1. Tez No: 982130
  2. Yazar: YEŞİM ERÖNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET İNCEKARA, PROF. DR. HALİL TUNALI, PROF. DR. FERDA YERDELEN TATOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
Özet
Son çeyrek yüzyılda, uluslararası ticaret akışlarının yapısı dönüşerek, küresel politik ekonomi, endüstriyel organizasyonun yeni bir biçimi olan Küresel Değer Zincirlerinin etkisi altına girmiştir. Ekonomik küreselleşme, teknolojik ilerleme ve azalan ticaret maliyetleri doğrultusunda üretimin yeniden organizasyonuna odaklanmaktadır. Azalan maliyetler ile birlikte, üretim sürecinin işlevsel ve coğrafi olarak parçalanması, ara mal ve hizmetlerin ikili akışlarının artışına ve ekonomilerin gittikçe birbirine bağımlı hale gelmesine neden olmaktadır. Brüt ticaret hesaplamalarında, geleneksel ticaret istatistiklerinin kullanımı, üretilen mal ve hizmetlerin bir çok kez ulusal sınırları aşması neticesinde, çifte sayım sebebiyle elde edilen verilerin ölçüm sorunları yaratarak, ülkelerin ticari durumlarının gerçek değerlerini yansıtmamaktadır. Dolayısıyla, bu çifte sayım ülkelerin rekabet gücü karşılaştırmalarında da yanlı ve tutarsız değerler sunmaktadır. Net ticaret akışlarına ilişkin hesaplama yöntemleri geliştirilerek, üretimin parçalanma aşamaları, değer zincirlerinin ayrıştırılmasına odaklanmıştır. Bu ayrıştırma yöntemi, ülkelerin brüt ihracatını oluşturan yerli katma değer, yabancı ve dolaylı katma değer ile ithal ara girdi kullanımının yanı sıra, dikey uzmanlaşma ve küresel değer zincirine ileri ve geri yönlü katılım biçimlerinin ölçülmesine olanak sağlamaktadır. Ticaret katma değerli bileşenlere ayrıldığında, ileri ve geri bağlantılar, ekonomilerin ihracat performanslarında yer alan yerli ve yabancı katma değer içeriği kullanımlarını yansıtmaktadır. Bu teorik modellerin çerçevesinde, çalışmada, Türkiye'nin küresel ekonomiye eklemlenme sürecinde ileri ve geri bağlantılı ihracatı ile Türkiye'den ticaret ortaklarına ileri bağlantılı olduğunu yansıtan Türkiye'nin katma değer içerikli tarım, maden, sanayi ve hizmet sektörlerinin ihracat performansını etkileyen ve rekabet gücünü gösteren etkiler araştırılmaktadır. Uluslararası girdi çıktı tablolarından elde edilen, 1995 ile 2020 arası yıllık veriler, 45 endüstri, 43 ticaret ortağını kapsamaktadır. Katma değerli ticareti ayrıştırma prosedürü temel alınarak, genişletilmiş çekim model tahminleri panel kantil regresyon modelleri ile elde edilmiştir. Ek olarak, 178 ülkeye ait ayrıştırılmış katma değer ticaret verileri, 2000, 2005, 2010 ve 2018 yılları için mekânsal olarak haritalandırılmıştır. Kullanılan teknikler bu alandaki literatüre katkı sunmaktadır. Çalışmadan elde edilen istatistiki ve ekonometrik bulgulara göre, ülkelerin sınırdaş olması ticareti olumlu yönde etkilemektedir. Türkiye'nin ileri ve geri bağlantılı küresel değer zinciri katılımı ve endüstri modellerinde uzaklık, reel efektif döviz kuru, gayri safi yurt içi hasıla, nüfus, doğrudan yabancı yatırımlar, ticaret anlaşmaları ve ortak sınır faktörleri ihracatın farklı hacimlerinde heterojen etkiler yaratmaktadır.
Özet (Çeviri)
Over the past quarter century, the structure of international trade flows has changed, which has led to the global political economy being influenced by new forms of industrial organizations known as global value chains.Economic globalization, technological progress and reductions in trade costs have led to a restructuring of production. With the decrease in costs, the functional and geographical fragmentation of the production process has facilitated increased trade in intermediate goods and services and promoted greater interdependence between economies. In traditional gross trade calculations, the use of conventional trade statistics is problematic due to the double calculation of goods and services crossing national borders several times.This does not accurately reflect the true values of the trade situation of countries.The double-counting issue leads to biased and inconsistent values in comparisons of competitiveness of countries.Methods for calculating net trade flows have been developed to focus on the decomposition of production stages and emphasize the disaggregation of value chains. This decomposition method makes it possible to measure the components of countries' gross exports, including domestic value added, foreign and indirect value added, and the use of imported intermediate inputs, as well as patterns of vertical specialization and forward and backward participation in global value chains. When international trade is decomposed into value-added components, forward and backward linkages capture the extent to which domestic and foreign value added are embodied in economies' export performance. Within this theoretical framework, the study investigates the implications of Turkey's integration into the global economy for its export performance and international competitiveness, with particular emphasis on value-added exports generated through forward and backward linkages in the agricultural, mining, industrial, and service sectors. The analysis employs annual data from international input–output tables for 45 industries and 43 trading partners over the period 1995–2020. Using a value-added trade decomposition procedure, extended gravity model estimates are obtained through panel quantile regression techniques. In addition, value-added trade data for 178 countries are spatially mapped for the years 2000, 2005, 2010, and 2018, providing a global comparative perspective. The empirical methods employed contribute to and enrich the existing literature in this field. The statistical and econometric findings indicate that sharing a contiguous border exerts a positive influence on bilateral trade. Moreover, Turkey's participation in forward and backward global value chain linkages and its sectoral value-added export performance in industry exhibit heterogeneous effects on trade volumes, shaped by factors such as geographical distance, real effective exchange rates, gross domestic product, population, foreign direct investment, trade agreements, and shared borders.