Hortus Conclusus: Rönesans resminde sembolik bir motif olarak kapalı bahçe
Hortus Conclusus: The enclosed garden as a symbolic motif in Renaissance painting
  1. Tez No: 982131
  2. Yazar: BÜŞRA İLKAY GÖZÜBÜYÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP YÜZGÜLLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, Hıristiyan doktrininde İsa'dan sonra en önemli figür olan Meryem'in sıfatlarına dair ortaya çıkan teolojik tartışmalar sonucunda Kilise Babaları ve teologların Meryem sembolizmine kattıkları hortus conclusus (kapalı bahçe) motifini merkezine almakta ve bu motifi sahneye taşıyan betim tiplerini Kutsal Kitap metinleri ışığında ikonografik yöntemle çözümlemeyi amaçlamaktadır. Üç ana bölüme ayrılan bu çalışmanın ilk bölümünde Meryem kültünün yükselişiyle birlikte hortus conclusus motifinin Meryem sembolizmine dâhil ediliş süreci, Kutsal Kitap metninin yanı sıra Latin Kilise Babaları başta olmak üzere Hıristiyan teolojisinde benimsenen görüşler ve azizlerin vaazları temel alınarak ele alınmıştır. Kapalı bahçenin Ortaçağ mimarisi ve ikonografisindeki yansımalarının konu edildiği ikinci bölümde, manastırların mimari örgütlenmesinde görülen hortus conclusus türlerine değinilmiş; kapalı bahçenin gösterildiği Tek Boynuzlu At Avı sahnelerinin barındırdığı sembolik anlamlar irdelenmiştir. Çalışmanın en kapsamlı kısmını oluşturan ve Rönesans resmine odaklanan üçüncü bölümde ise hortus conclusus motifinin yer aldığı Meryem'le ilgili sahneler; kapalı bahçe tasarımına ilişkin betimleyici özellikler ve Meryem ile Çocuk İsa'ya eşlik eden figürler bağlamında incelenmiştir. İtalyan ve Kuzey Rönesans'ından seçilen örneklerin karşılaştırılmalı bir değerlendirmesini içeren bu bölümde, hortus conclusus motifinin metinsel ve teolojik kaynaklarından hareketle ikonografik bir çözümleme gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the motif of the hortus conclusus (enclosed garden), which, following theological debates on the attributes of Mary—the most prominent figure in Christian doctrine after Jesus—was incorporated into Marian symbolism by the Church Fathers and later theologians. The study employs the iconographic method, in conjunction with biblical texts, to analyze the representational types in which this motif is visually articulated. Structured in three main chapters, the first explores the integration of the hortus conclusus motif into Marian symbolism in the context of the rise of the Marian cult. Drawing upon biblical exegesis, the writings of the Latin Church Fathers, and the sermons of saints, this section outlines the theological foundations of the motif. The second chapter investigates the architectural and iconographic manifestations of the enclosed garden in the Middle Ages. Particular attention is devoted to its role in monastic spatial organization and to the symbolic meanings embedded in the Unicorn Hunt imagery, where the motif frequently appears. The final and most extensive chapter focuses on Renaissance painting, with a particular emphasis on Marian scenes in which the hortus conclusus is depicted. These works are analyzed with respect to the descriptive features of the enclosed garden design and the accompanying figures of Madonna and Child. Through a comparative study of selected examples from the Italian and Northern Renaissance, this chapter offers an iconographic interpretation of the hortus conclusus motif, grounded in its textual and theological sources.