Büyük öteki olarak hukuk: Hukukun simgesel düzenine psikanalitik bir yaklaşım
Law as the big other: A psychoanalytic approach to the symbolic order of law
- Tez No: 982136
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERCAN GÜRLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Psikoloji, Law, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisi Bilim Dalı
Özet
Bu tezin amacı, Jacques Lacan'ın“Büyük Öteki”kavramı çerçevesinde hukuku; bireyin ve toplumun içselleştirdiği otorite, normlar ve dil aracılığıyla varlık bulan bir simgesel düzen olarak incelemektir. Bu bağlamda, Freud'un kültürel ve toplumsal olguları bilinçdışı dinamiklerle açıklama girişimlerinden yola çıkılarak hukukun toplum üzerindeki etkisi ve bireyin hukuki yapılarla etkileşimi incelenmiş ve bu etkileşimin bireyin psişik örgütlenmesi ile olan ilişkisi araştırılmıştır. Tez kapsamında Lacan'ın dilbilim ile psikanaliz arasında kurduğu ilişki göz önünde bulundurularak, hukukun Öteki olarak nasıl işlev gördüğü,“Babanın Adı”nı nasıl temsil ettiği tartışılmıştır. Lacancı simgesel düzenin, öznenin kurulması ve konumlanmasındaki rolü çerçevesinde, hukukun bu süreçteki etkisi irdelenmiştir. Bununla birlikte, hukukun dilini ve simgeselliğini psikanalitik bir çerçevede analiz eden ve böylece hukukun normatif yapısının ötesinde, daha zengin, çok boyutlu bir alan olduğunu savunan çağdaş hukuk teorisyenlerinin görüşlerinden faydalanılmıştır. Bu tez, hukuku, toplumun ve bireyin psikolojik ve kültürel düzenlerdeki varoluşu çerçevesinde psikanalitik bir bakışla ele alarak, hukuk ile psikanaliz arasında disiplinler arası bir diyalog kurmayı hedeflemektedir. Bu yaklaşım hukukun, bireyin bilinçdışı dünyasıyla iç içe geçen dinamik bir etkileşim alanı olduğunu ve toplumda nasıl bir otorite ve kimlik kaynağı olarak işlevi gördüğünü göstermeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines law -within Jacques Lacan's concept of the Big Other- as a symbolic order constituted through authority, norms, and language internalized by the individual and society. Drawing on Freud's cultural and social analyses of unconscious dynamics, it considers the effects of law on society together with the individual's interaction with legal structures and investigates how this interaction relates to the subject's psychic organization. Situated within Lacan's articulation of linguistics and psychoanalysis, this study examines how law functions as the Other and how it represents the Name-of-the-Father. It further considers the role of the Lacanian Symbolic Order in the constitution and positioning of the subject, thereby clarifying the impact of law on this process. Engaging contemporary legal theorists who interpret the language and symbolic dimension of law through a psychoanalytic lens, this thesis adopts the view that law, extending beyond its normative structure, constitutes a richer and multidimensional field. Approaching law psychoanalytically within the psychological and cultural orders of the individual and society, the thesis aims to establish an interdisciplinary dialogue between law and psychoanalysis. It seeks to demonstrate that law is a dynamic field of interaction intertwined with the subject's unconscious and to elucidate how it functions as a source of authority and identity in society.