İlkokul kütüphanelerinin incelenmesi: Uşak ili örneği
An examination of primary school libraries: The example of uşak province
  1. Tez No: 982137
  2. Yazar: MEHMET SOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL DURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, okul kütüphanelerinin durumlarını ortaya koymayı amaçladığından, temel nitel tarama modeline uygun olarak düzenlenmiştir. Araştırmanın çalışma grubu, 20 ilkokul yöneticisi, 20 ilkokul öğretmeni ve ilkokul 4. sınıfa devam eden 50 ilkokul öğrencisinden oluşturmaktadır. Çalışma grubu random seçim tekniği ile belirlenmiştir. Araştırmada elde edilen sonuçlar incelendiğinde, üç paydaşında ortak görüş verdiği durumlar olduğu görülmektedir. Hem yöneticiler hem öğretmenler hem de öğrenciler, okul kütüphanelerinin ulaşılabilirliğinin, gürültü düzeyinin, aydınlatmasının, havalandırmasının, ısıtma ve soğutma sistemlerinin uygun olduğunu belirtmektedirler. Bu oldukça umut verici bir durumdur. Her paydaşın bu unsurlarla olumlu yaklaşımı kayda değer bir durumdur. Ancak; yine aynı paydaşlar kütüphanelerin olumsuz yönlerinde de yaklaşık ortak bir fikirde buluşmuşlardır. Kütüphaneler ders çalışmaya uygun ortamlar değil ise; kitap çeşitliliği düşükse ve araştırma okuryazarlığına katkı sağlamıyorsa, işlevini ve görevlerini yerine getiremiyor demektir. Bu husus düzeltilmesi gereken bir eksikliktir. Okul, kütüphane ile tamamlanabilir. Eksik bir kütüphane, eksik bir okul, eksik bir eğitim demektir. Araştırmacının gözlem sonuçları da görüşme sonuçlarını destekler niteliktedir.
Özet (Çeviri)
This study was designed in accordance with the basic qualitative survey model, as it aims to reveal the current state of school libraries. The study group consists of 20 primary school administrators, 20 primary school teachers, and 50 fourth-grade primary school students. The study group was determined using a random selection technique. When the findings obtained from the research are examined, it is seen that there are situations on which all three stakeholder groups share common views. Administrators, teachers, and students alike stated that school libraries have suitable conditions in terms of accessibility, noise level, lighting, ventilation, and heating–cooling systems. This is a highly promising situation, indicating that school libraries meet a certain standard in terms of physical conditions. The shared positive evaluations of all stakeholders regarding these elements are noteworthy. However, the same stakeholders also reached similar conclusions about the negative aspects of the libraries. If libraries do not provide a suitable environment for studying, if book diversity is insufficient, and if they do not contribute to research literacy, it means that they cannot fulfill their functions and responsibilities. This is a shortcoming that needs to be addressed. A school is completed with its library; an inadequate library means an incomplete school and incomplete education. The researcher's observation results also support the interview findings.