Predict-then-optimize vs. constraint learning: An empirical comparison for e-commerce decision-making
Tahmin sonrası optimizasyon ve kısıt öğrenme: E-ticaret karar alma süreçleri için ampirik bir karşılaştırma
  1. Tez No: 982188
  2. Yazar: AHMET MELİK AKSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERİNÇ ALBEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veri Bilimi Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzün hızla değişen e-ticaret ortamında, fiyatlandırma ve komisyon stratejilerinin etkin biçimde dengelenmesi, hem platformların gelirini hem de satıcıların kârlılığını maksimize etmek açısından kritik önem taşımaktadır. Bu yüksek lisans tezi, ileri makine öğrenimi tekniklerini matematiksel optimizasyon yöntemleriyle bütünleştiren yenilikçi bir yaklaşım sunmaktadır. Bu kapsamda, geleneksel Tahmin Sonrası Optimizasyon (Predict-then-Optimize - PTO) yaklaşımı ile daha bütünleşik bir yöntem olan Kısıt Öğrenme (Constraint Learning - CL) paradigması karşılaştırılmaktadır. Gerçek pazar verileri üzerinden gerçekleştirilen kapsamlı simülasyon ve ampirik değerlendirme sonuçları, önerilen yöntemlerin stratejik karar verme, verimlilik ve dayanıklılık açısından açık avantajlar sağladığını ortaya koymaktadır. Sonuç olarak bu çalışma, karmaşık e-ticaret pazarlarında daha akıllı ve dinamik fiyatlandırma kararlarının önünü açmaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's rapidly evolving e-commerce landscape, effectively balancing price and commission strategies is vital for platforms aiming to maximize both merchant profitability and their own revenue. This MSc. thesis introduces an innovative approach by integrating advanced machine learning techniques with optimization frameworks, specifically comparing the traditional Predict-then-Optimize (PTO) method against the integrated Constraint Learning (CL) paradigm. Through rigorous simulation and empirical evaluation using real-world marketplace data, the proposed frameworks demonstrate clear benefits in strategic decision-making, efficiency, and robustness. Ultimately, this research paves the way for smarter, more dynamic pricing decisions in complex online retail ecosystems.