Türk Hava Yolları kurumsal kimliğinin iç mimari bakış açısıyla incelenmesi
An analysis of Turkish Airlines Corporate identity from an interior architecture perspective
- Tez No: 982198
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH SALBACAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
Özet
İnsanının sınırlandırdığı yaşam çevresi mekânı tanımlarken anlamlandırdığı ve kişi-kullanıcı ilişkilerine göre işlevlendirdiği yaşam çevrelerini de iç mekân olarak tanımlamaktayız. Bu çalışmaya iç mekân tasarımını şekillendiren girdilerden aidiyet duygusu ve kullanıcı mekân etkileşimini belgeleyen yaklaşımlardan kurumsal kimlik öğesi konu edilmektedir. Çalışmada, Martin Heidegger'in“İnşa Etme, Oturma, Düşünme”kavramlarından yola çıkarak, mekânın insanın varoluşundaki rolünü sorgulamaktadır. Kurumsal kimlik, bir kurumun ruhunu ve değerlerini temsil ederken, iç mekân tasarımı bu ruhun mekânsal ifadesini oluşturur. Bu süreç, mekânın yalnızca bir“barınak”olarak değil, aynı zamanda bir“anlam taşıyıcısı”olarak da işlev gördüğünü ortaya koyar. Çalışmada, mekânın insan bilincindeki yansımaları fenomenolojik bir yaklaşımla analiz edilmektedir. Dolayısıyla Seçilen örnekler üzerinden, kurumsal kimliğin mekânsal ifadesinin, kullanıcıların mekanla kurduğu duygusal ve zihinsel bağı nasıl etkilediği incelenmiştir. Bu bağlamda, mekânın bir“anlam haritası”olarak nasıl işlev gördüğü ve kurumsal kimliğin bu haritada nasıl bir iz bıraktığı irdelenmiştir. Bu çalışma, kurumsal kimlik ile iç mekân tasarımı arasındaki ilişkiyi, yalnızca işlevsel ve estetik bir perspektifle değil, aynı zamanda felsefi bir derinlikle ele almayı amaçlamaktadır. Mekân, insanın varoluşsal deneyimlerinin somutlaştığı bir alan olarak, kurumsal kimliğin de ötesinde, kolektif bilinci ve bireysel kimlikleri şekillendiren bir araçtır. Bu bağlamda, iç mekân tasarımı, yalnızca fiziksel bir çevre yaratma süreci değil, aynı zamanda insanın mekanla kurduğu ontolojik ve fenomenolojik bağın da bir yansımasıdır. Sonuç olarak, kurumsal kimlik ile iç mekân tasarımının entegrasyonu, yalnızca görsel bir uyum sağlamakla kalmaz, aynı zamanda mekânın ontolojik boyutunu da güçlendirir. Bu entegrasyon, mekânı bir“yaşam alanı”olmaktan çıkarıp, bir“varoluş alanı”haline getirir. Bu durum, mekânın insan bilincindeki yerini yeniden tanımlarken, kurumsal kimliğin de daha derin bir anlam kazanmasını sağlar.
Özet (Çeviri)
The environments that humans define, limit, and attribute meaning to are referred to as“interiors”when shaped according to the relationship between space and the individual. This study focuses on corporate identity as one of the key inputs shaping interior design, particularly in relation to the sense of belonging and the user- space interaction. Grounded in Martin Heidegger's conceptual framework of“Building, Dwelling, Thinking,”the study explores the role of space in human existence. While corporate identity reflects the spirit and values of an institution, interior design becomes the spatial embodiment of that spirit. This process reveals that space functions not merely as a“shelter”but as a“carrier of meaning.”The reflections of space on human consciousness are examined through a phenomenological approach. Using selected case studies, the research investigates how the spatial expression of corporate identity affects the emotional and cognitive bonds that users establish with their environment. In this context, space is analyzed as a“map of meaning,”and corporate identity is discussed in terms of the traces it leaves on this map. This study aims to examine the relationship between corporate identity and interior design not only from a functional and aesthetic perspective but also through a philosophical lens. As a domain where existential experiences become tangible, space is more than a medium for representing corporate identity—it also acts as a tool that shapes collective memory and individual identity. Thus, interior design is not simply the act of creating a physical environment; it is a reflection of the ontological and phenomenological bond between human and space. In conclusion, the integration of corporate identity with interior design does not merely ensure visual harmony; it also enhances the ontological depth of the space. Through this integration, the space evolves from a“living environment”into a“realm of existence.”This transformation redefines the place of space in human consciousness and grants a deeper significance to the corporate identity itself.