Mesane TUR ve sistektomi materyallerinde ürotelyal karsinom tanısı alan olgularda tümör hücrelerinde immünohistokimyasal yöntemler kullanılarak sirkadiyen ritim belirteçlerinden BMAL1 ve CLOCK transkripsiyon faktörlerinin ekspresyonunun değerlendirilmesi, klinik veriler ve subtipleme ile karşılaştırılması
Evaluation of the expression of circadian rhythm markers BMAL1 and CLOCK transcription factors in tumor cells of urothelial carcinoma cases diagnosed in TURBT and cystectomy specimens using immunohistochemical methods, and comparison with clinical data and subtyping
  1. Tez No: 982226
  2. Yazar: BAŞAK BEKİROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NUR BÜYÜKPINARBAŞILI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
Özet
AMAÇ: Mesane kanserlerinin >%90'ını ürotelyal karsinom (ÜK) oluşturur. İnvaziv ÜK'nin histolojik alt tiplerine yapılan vurgu artmaktadır. Histolojik alt tiplerin tümör davranışı ve prognoza etkileri araştırılmaktadır. Sirkadiyen ritimdeki değişiklikler, bu süreçte olası yolaklardan biridir. Bu çalışmada, invaziv ÜK tanılı olgularda sirkadiyen ritim belirteçlerinden Circadian Locomotor Output Cycles Kaput (CLOCK) ve Brain and Muscle ARNT-Like 1 (BMAL1) ekspresyonunun; histolojik alt tipler, histopatolojik parametreler ve sirkadiyen ritmi etkileyen yaşam değişiklikleri ile ilişkisini araştırmayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Tıbbi Patoloji Kliniği arşivinde, 2020-2024 tarihleri arasında invaziv ÜK tanısı almış 238 olgunun, mesane transüretral rezeksiyon (TUR) ve sistektomi materyalleri çalışmaya dahil edildi. Doku kesitlerine BMAL1 ve CLOCK antikorları ile immünohistokimyasal boyama yapıldı. Antikorların ekspresyon düzeyleri H-skoru ile değerlendirildi. BULGULAR: Çalışma grubumuz, 132 (%55,5) konvansiyonel ÜK ve 106 (%44,5) diferansiyasyon/subtip içeren ÜK olgusundan oluşmaktaydı. CLOCK ve BMAL1 immünohistokimyasal ekspresyon düzeyleri açısından doğrusal ilişki saptandı (p=0,002). CLOCK ve BMAL1 ekspresyonu, diferansiyasyon/subtip izlenen grupta konvansiyonel ÜK grubuna göre azalmış izlendi (p<0,001). Olgular konvansiyonel, diferansiyasyon gösteren ve morfolojik subtip şeklinde üç gruba ayrıldığında ise, her iki belirteç ekspresyonu konvansiyonel ÜK'de en yüksek, diferansiyasyon gösteren grupta en düşüktü (p<0,001). Benzer şekilde, kas invaziv tümörlerde (≥pT2), kas invaziv olmayanlara (pT1) göre CLOCK ve BMAL1 ekspresyonu azalmış izlendi (p<0,001; p=0,011). Her iki belirteç ekspresyonu lenfovasküler invazyon (LVİ) ve karsinoma in situ (CIS) varlığında da azalmıştı (p<0,05). Sirkadiyen ritimle ilgili yaşam değişikliklerinden vardiyalı çalışma ve uzun süreli uyku düzensizliği ile histolojik alt tipler arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı. LVİ, nekroz, ileri patolojik T evresi (pT) ve N evresi, ileri yaş ve büyük tümör çapı ile mortalite oranı ilişkiliydi; CLOCK ve BMAL1 ekspresyon düzeyleriyle ise anlamlı ilişki saptanmadı. SONUÇ: Bu çalışma, CLOCK ve BMAL1'in, invaziv ÜK'de histolojik alt tip ve klinikopatolojik özelliklerle ilişkisini inceleyen ilk çalışmalardandır. Her iki belirteçte ekspresyon azalması, tümörün agresif özellik göstermesiyle ilişkili olabileceğini ve sirkadiyen ritim bozulmasının mesane tümör progresyonunda rol oynayabileceğini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
AIM: Urothelial carcinoma (UC) accounts for more than 90% of all bladder cancers. Increasing attention has been directed toward the histological subtypes of invasive UC, as their impact on tumor behavior and prognosis continues to be investigated. Circadian rhythm alterations may play a role in this process. In this study, we aimed to investigate the association of Circadian Locomotor Output Cycles Kaput (CLOCK) and Brain and Muscle ARNT-Like 1 (BMAL1) expression, as known as the circadian rhythm markers, with histological subtypes, histopathological parameters, and lifestyle factors influencing circadian rhythm in cases diagnosed with invasive UC. MATERIALS AND METHODS: The study included transurethral resection (TUR) and cystectomy specimens from 238 cases diagnosed with invasive UC between 2020-2024 in the archive of the Başakşehir Çam and Sakura City Hospital Department of Pathology. Tissue sections were stained immunohistochemically with BMAL1 and CLOCK antibodies, and their expression levels were evaluated using the H-score method. RESULTS: Our study group consisted of 132 (55.5%) conventional UC and 106 (44.5%) UC cases with differentiation/subtypes. A linear correlation was observed between CLOCK and BMAL1 immunohistochemical expression levels (p=0.002). CLOCK and BMAL1 expression was lower in the group with differentiation/subtypes compared to the conventional UC group (p<0.001). When the cases were divided into three groups —conventional, UC with divergent differentiation, and morphological subtype— the expression of both markers was highest in conventional UC and lowest in the group showing differentiation (p<0.001). Similarly, CLOCK and BMAL1 expression was reduced in muscle-invasive tumors (≥pT2) compared with non–muscle-invasive tumors (pT1) (p<0.001; p=0.011). Expression of both markers was also reduced in the presence of lymphovascular invasion (LVI) and carcinoma in situ (CIS) (p<0.05). No significant association was found between circadian rhythm–related lifestyle factors (shift work and long-term sleep irregularities) and histological subtypes. LVI, necrosis, higher pathologic T stage (pT) and N stage, older age, and larger tumor size were associated with higher mortality; however, no significant relationship was observed between mortality and CLOCK or BMAL1 expression levels. CONCLUSION: This study is among the first to examine the relationship of CLOCK and BMAL1 with histological subtypes and clinicopathological features in invasive UC. Reduced expression of both markers suggests a possible association with more aggressive tumor behavior and supports the role of circadian rhythm disruption in bladder tumor progression.