S.B.Ü. Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Sigara Bırakma Polikliğine başvuran hastalarda bupropiyon ve sitizin tedavilerinin başarı oranlarının karşılaştırılması ve yan etki profillerinin incelenmesi
Comparison of the threatment success rates and adverse effect profiles of bupropion and cytisine in patients applying to the Smoking Cessation Clinic at S.B.U. Haseki Training and Research Hospital
- Tez No: 982225
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SABAH TÜZÜN, DR. SÜNDÜS GÖRÜKMEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, sigara bırakma polikliniğine başvuran hastalarda bupropion ve sitizin tedavilerinin sigara bırakma başarısı ve yan etki profillerini karşılaştırmak ve takip sürelerine göre tedavi etkinliğini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif kesitsel çalışma, 2022–2024 yılları arasında SBÜ Sultangazi Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Sigara Bırakma Polikliniği'ne başvuran toplam 808 hasta (bupropion n=401, sitizin n=407) üzerinde gerçekleştirildi. Hastalar 1., 2. ve 3. kontrol ziyaretlerinde değerlendirildi. Sigara bırakma durumu klinik görüşme ile belirlendi. Gruplar arası farklar uygun istatistiksel testler (Ki-kare, Mann-Whitney U) ile analiz edildi ve p<0,05 değeri anlamlı kabul edildi. Bulgular: Birinci kontrolde sigarayı bırakma oranı sitizin grubunda anlamlı olarak daha yüksekti (%62,6'ya karşı %50,5; p=0,008). İkinci kontrolde de sitizin tedavisi bupropiona kıyasla daha etkili bulundu (%85,1'e karşı %58,9; p=0,000). Üçüncü kontrolde sigarayı bırakma oranları sitizin grubunda yüksek olmakla birlikte (%81,1'e karşı %69,4), fark istatistiksel olarak anlamlı değildi (p=0,200). Yan etki görülme sıklığı ve tipi açısından gruplar arasında anlamlı fark bulunmadı (p>0,05). Sonuç: Sitizin tedavisi erken dönemde sigara bırakma açısından daha etkili görünmektedir. Ancak uzun dönem takipte iki tedavi arasında anlamlı fark bulunmamıştır. Yan etkiler açısından her iki ilaç benzer tolerabiliteye sahiptir. Bu çalışma, Türkiye'de gerçekleştirilen en geniş örneklemli karşılaştırmalı sigara bırakma tedavi araştırması olup klinik uygulamalara katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to compare the smoking cessation success rates and adverse effect profiles of bupropion and cytisine treatments among patients who admitted to a smoking cessation outpatient clinic, and to evaluate the effectiveness of the therapies across different follow-up periods. Materials and Methods: This retrospective cross-sectional study included a total of 808 patients (bupropion group n=401, cytisine group n=407) who were admitted to the Smoking Cessation Clinic of SBÜ Sultangazi Haseki Training and Research Hospital between 2022 and 2024. Patients were evaluated at the 1st, 2nd, and 3rd follow-up visits. Smoking cessation status was determined through clinical interviews. Comparisons between groups were performed using appropriate statistical tests (Chi-square and Mann–Whitney U), and a p-value of <0.05 was considered statistically significant. Results: At the first follow-up, the smoking cessation rate was significantly higher in the cytisine group compared to the bupropion group (62.6% vs. 50.5%; p=0.008). Similarly, at the second follow-up, cytisine demonstrated greater efficacy (85.1% vs. 58.9%; p=0.000). Although the smoking cessation rate remained higher in the cytisine group at the third follow-up (81.1% vs. 69.4%), the difference was not statistically significant (p=0.200). The frequency and type of adverse effects were similar between the two groups (p>0.05). Conclusion: Cytisine appears to be more effective than bupropion in the early stages of smoking cessation. However, no statistically significant difference was observed between the treatments in long-term follow-up. Both medications showed comparable tolerability. This study represents the largest comparative analysis conducted in Türkiye and may contribute to clinical decision-making in smoking cessation practices.