Etlik Şehir Hastanesi pnömatik tüp transport sisteminde farklı mesafelerin bazı laboratuvar parametreleri üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of different distances in the pneumatic tube transport system on selected laboratory parameters at Etlik City Hospital
  1. Tez No: 982289
  2. Yazar: ELİF BENGÜ GÜNGÖR AY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA UÇAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı Etlik Şehir Hastanesi'nde farklı mesafelerde PTS ile taşıma ve manuel taşımanın kan numuneleri üzerindeki etkisini karşılaştırmak, özellikle PTS'nin hemolize olan etkisini gözlemlemek ve data-logger denilen veri kaydedicilerle PTS hakkında sıcaklık, nem, basınç ve ivme verilerini elde etmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 61 sağlıklı gönüllü dahil edilmiştir. Her gönüllüden 9 tüp kan alınmış; 3 hemogram, 3 biyokimya ve 3 koagülasyon tüpü olacak şekilde gruplandırılmıştır. Örneklerden bir grup en uzun PTS rotası olan FTR (2000 m) binasından, bir grup orta mesafeli PTS rotası olan çocuk acilden gönderilmiş, bir grup ise elle taşınmıştır. Kapsül içerisine yerleştirilen data-logger ile ivme, basınç, sıcaklık ve nem verileri kaydedilmiştir. İstatistiksel analizler SPSS ile yapılmış, yöntem karşılaştırmaları için Bland-Altman grafikleri MedCalc programında çizilmiştir. Bulgular: Çalışmada bazı gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar saptandı. Hemogram parametrelerinden hematokrit (kurye–acil PTS, p=0,032), hemoglobin (acil PTS–FTR PTS, p=0,006), MCV (kurye–FTR PTS, p<0,001; acil PTS–FTR PTS, p=0,004), MCH (kurye–acil PTS p=0,021; kurye–FTR PTS p=0,007), MCHC (kurye–acil PTS p=0,010; kurye–FTR PTS p<0,001) ve PDW (kurye–acil PTS p=0,026; kurye–FTR PTS p=0,029) anlamlı fark gösterdi. ESR bulgularında ise gruplar arasında anlamlı bir fark saptanmamıştır (Kurye-acil PTS p=0,543; kurye-FTR PTS p=0,254; acil-FTR PTS p=0,170). Koagülasyon parametresi APTT ise kurye–FTR PTS ve acil PTS–FTR PTS gruplarında belirgin şekilde farklıydı (p<0,001). Biyokimyada, glukoz (kurye–FTR PTS, p=0,010), AST (kurye–FTR PTS, p=0,001; acil–FTR PTS, p=0,017), ALP (kurye–FTR PTS, p=0,029), GGT (kurye–acil PTS, p<0,001; kurye–FTR PTS, p=0,001), kreatinin (kurye–acil PTS, p=0,007) ve LDH (tüm grup karşılaştırmalarında, p<0,001) parametrelerinde anlamlı farklılıklar tespit edildi. Hemoliz açısından gruplar arasında anlamlı farklılık saptanmadı ve elde edilen farklılıkların klinik açıdan anlamlı olmadığı değerlendirildi. Data logger ölçümleri özellikle en uzun PTS rotasında keskin ve ani ivmelenmeler olduğunu gösterdi. Sonuç: Çalışmamızda, farklı PTS rotalarının örnekler üzerinde farklı ivme ve fiziksel koşullara neden olduğu gösterilmiş olsa da çalışılan laboratuvar parametreleri açısından PTS kullanımının güvenilir olduğu ortaya konulmuştur. Ancak özellikle geniş test panelleri ve özellikli hasta grupları için ileri çalışmalara ihtiyaç vardır. Her hastanenin kendi PTS sistemini düzenli aralıklarla valide etmesi ve takip etmesi hasta güvenliği açısından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to compare the effects of transporting blood samples via the pneumatic tube system (PTS) over different distances with those of manual transport, to specifically evaluate the impact of PTS on hemolysis, and to obtain data on temperature, humidity, pressure, and acceleration of the PTS by means of data loggers. Materials and Methods: A total of 61 healthy volunteers were included. Nine blood tubes (3 hematology, 3 biochemistry, and 3 coagulation) were collected from each subject. One group of samples was transported via the longest PTS route (Physiotherapy, 2000 m), another via a medium-distance route (Pediatric Emergency), and the last group was hand-delivered. A data-logger placed inside the PTS capsule recorded acceleration, pressure, temperature, and humidity. Statistical analyses were performed using SPSS, and Bland-Altman plots were generated with MedCalc. Results: Statistically significant differences were observed between some groups. Among the hematology parameters, hematocrit differed between the courier and emergency PTS groups (p=0.032), hemoglobin between the emergency and FTR PTS groups (p=0.006), MCV between the courier and FTR PTS groups (p<0.001) and emergency and FTR PTS groups (p=0.004), MCH between the courier and emergency PTS (p=0.021) and courier and FTR PTS groups (p=0.007), MCHC between the courier and emergency PTS (p=0.010) and courier and FTR PTS groups (p<0.001), and PDW between the courier and emergency PTS (p=0.026) and courier and FTR PTS groups (p=0.029). No significant differences were observed in ESR values between the groups (Courier–Emergency PTS p = 0.543; Courier–FTR PTS p = 0.254; Emergency–FTR PTS p = 0.170). The coagulation parameter APTT was significantly different between the courier and FTR PTS and emergency and FTR PTS groups (p<0.001). In biochemistry tests, significant differences were detected in glucose (courier–FTR PTS, p=0.010), AST (courier–FTR PTS, p=0.001; emergency–FTR PTS, p=0.017), ALP (courier–FTR PTS, p=0.029), GGT (courier–emergency PTS, p<0.001; courier–FTR PTS, p=0.001), creatinine (courier–emergency PTS, p=0.007), and LDH (all group comparisons, p<0.001). No significant differences were observed between groups regarding hemolysis, and the observed differences were considered not clinically relevant. Data logger measurements indicated abrupt and sharp accelerations, particularly along the longest PTS route. Conclusion: Although our study demonstrated that different PTS pathways cause varying accelerations and physical conditions on samples, the use of PTS was found to be reliable regarding the laboratory parameters examined. However, further studies are needed, especially for broad test panels and specific patient groups. It is crucial for patient safety that each hospital regularly validates and monitors its own PTS system.