Üç boyutlu biyoyazıcı cihazı ile biyomürekkep baskı yönteminin geliştirmesi
Optimization of a bioink printing process with three-dimensionalbioprinting technology
- Tez No: 982386
- Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA DİDEM KOZACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kas-İskelet Sistemi ve Rejeneratif Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, üç boyutlu (3B) biyoyazıcı teknolojisi kullanılarak hücre tabanlı biyomürekkep aracılığıyla biyofonksiyonel skafold yapı geliştirilmesi, üretimi ve değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın temel hedefi, farklı biyolojik kaynaklardan izole edilen Tip I kollajenin biyomürekkep formülasyonlarında ana biyomalzeme olarak kullanılması ve doku mühendisliği uygulamaları için yüksek biyouyumlulukta, hücre destekli üç boyutlu yapılara dönüştürülmesidir. Daha önce izole ve karakterize edilmiş tip 1 kollajen ve ticari aljinat ürünü hücre tabanlı biyomürekkep üretiminde insan osteosarkom hücre hattı (MG-63) ile birleştirilmiştir. Kompozit malzemenin viskozite, akışkanlık ve baskı parametreleri optimize edilerek 3B biyoyazıcı kullanımıyla düzenli poroziteye sahip skafold yapılar basılmıştır. Baskı sonrası elde edilen yapılar, mekanik ve yapısal dayanıklılığı artırmak amacıyla Genipin ve kalsiyum klorür (CaCl₂) ile çapraz bağlanarak sabitleştirilmiştir. Basılan skafoldlar üzerinde hücre canlılığı, sitotoksisite testleri ve hücre morfolojisi analizleri gerçekleştirilmiştir. Hücre morfolojisi ve proliferasyon analizleri sonucunda, çapraz bağlanmış skafoldların hücre yaşamını koruduğu, MG-63 hücrelerinin yüzey adezyonunu ve çoğalmasını desteklediği belirlenmiştir. Sonuçlar, geliştirilen kollajen temelli biyomürekkeplerin biyouyumlu, mekanik olarak kararlı ve doku yenilenmesini destekleyici yapılar sunduğunu göstermektedir. Bu çalışma, steril koşullarda gerçekleştirilen 3B biyobaskı süreçlerinin doku mühendisliği ve rejeneratif tıp uygulamalarına yönelik yenilikçi biyomürekkep tasarımlarının geliştirilmesine önemli katkılar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to develop, produce, and evaluate biofunctional scaffold structures using cell-based bioink using three-dimensional (3D) bioprinting technology. The primary objective of the study is to utilize Type I collagen isolated from various biological sources as the primary biomaterial in bioink formulations and to transform it into highly biocompatible, cell-supported three-dimensional structures for tissue engineering applications. Previously isolated and characterized Type I collagen and a commercial alginate product were combined with the human osteosarcoma cell line (MG-63) for cell-based bioink production. By optimizing the viscosity, fluidity, and printing parameters of the composite material, scaffold structures with regular porosity were printed using a 3D bioprinter. The resulting structures were stabilized by cross-linking with Genipin and calcium chloride (CaCl₂) to increase mechanical and structural strength. Cell viability, cytotoxicity tests, and cell morphology analyses were performed on the printed scaffolds. Cell morphology and proliferation analyses determined that cross-linked scaffolds preserved cell survival and supported surface adhesion and proliferation of MG-63 cells. The results demonstrate that the developed collagen-based bioinks provide biocompatible, mechanically stable structures that support tissue regeneration. This study significantly contributes to the development of innovative bioink designs for tissue engineering and regenerative medicine applications using 3D bioprinting processes performed under sterile conditions.