Doğu Akdeniz (Anamur-İskenderun) kıta şelfi geç kuvaterner sedimentlerinin kil mineralojisi
Clay mineralogy of late quaternary sediments on the condinental shelf of the eastern mediterranean sea
  1. Tez No: 98246
  2. Yazar: LEYLA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OYA ALGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Jeolojisi ve Jeofiziği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
oz DOĞU AKDENİZ (Aııamur-İskenderun) KITA ŞELFİ GEÇ KUVATERNER SEDİMENTLERİNTN KİL MİNERALOJİSİ Anamur Burnu ile İskenderun Körfezi arasında yer alan güney kıyılarımız şelf kesiminde çalışılmış olup T2, T5, Tll ve Tl 8 nolu dört noktadan ağırlıklı kor ile denizel sediment örnekleri alınmıştır. Dört kordan alınan 251 adet örneğin XRD analiz yöntemi kullanılarak kil mineralojisi incelenmiştir. XRD analizinde, etilen glikolle muamele edilmiş örneklerde, kil minerallerinin (smektit, illit, kaolinit, klorit) gösterdikleri pik şekli ve şiddetine bağlı olarak ölçülen h yüksekliklerinden % bollukları hesaplanmıştır. Ayrıca örneklerin XRD profillerinde smektit mineralinin, 17Â'luk pikinin h yüksekliğinin (p) vadi derinliğine (v) oram v/p ile smektit kristalinite özellikleri de her bir kor örneği boyunca incelenmiştir. Buna göre bütün örneklerde baskın olan kil mineralinin illit olduğu ve kil minerallerinin genelde sediment istifi boyunca homojen bir dağılım gösterdikleri tespit edilmiştir. Kil minerallerinin miktarları ve birbirlerine göre olan oran değişimlerinin; kıyı arkasındaki değişik jeolojik formasyonlardan türediği ve depolanma esnasındaki değişen kaynak girdisi ile ilişkili olduğu sonucuna varılmıştır. vu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The study area is located on the shelf between the Cape of Anamur and the Gulf of iskenderun, southern Turkey. In the area at four different sites, namely T2, T5,T11 and T18, marine sediment samples were collected using gravity corer. The 251 subsamples were obtained from these cores and studied for clay mineralogy using XRD analysis method. XRD analysis includes the calculation of percentage abundance from h value of the clay minerals (smectite, illite, kaolinite, chlorite) which varies depending on the peak style and intensity. The samples were pre-treated with ethylene-glycoL On the other hand, on the XRD profiles the ratio v/p (where v is the valley peak and the p is the height of 17 A peak) of smectite and the crystalinity features of the smectite along the cores were studied. Accordingly, it was concluded that the dominant clay mineral is illite. The distribution of relative abundances of clay minerals and their ratios reflect the various geological formations on land. It was also concluded that the source areas were effective during the deposition of the sediments. vm