Doğu Akdeniz bölgesinde farklı soğuklama yöntemleri kullanılarak olasılıklı soğuklama süre haritalarının çıkarılması
Developing probabilistic chilling-duration maps in the Mediterranean region through using different chilling estimation methods
- Tez No: 200478
- Danışmanlar: PROF. MAHMUT ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Doğu Akdeniz bölgesinde yürütülen bu araştırmada, bölgenin farklı yöntemlere göre soğuklama sürelerinin saptanması ve %50, %80 ve %95 olasılıklı soğuklama haritalarının geliştirilmesi amaçlanmıştır. Soğuklama değerleri, 26 adet meteoroloji gözlem istasyonunun uzun yıllar günlük saatlik sıcaklıkları, günlük maksimum ve minimum sıcaklık değerleri kullanılarak Aron, klasik ve soğuk birimi yöntemlerine göre geliştirilen bir bilgisayar programı yardımıyla hesaplanmıştır. Aron yöntemi ile Klasik yöntem arasındaki korelasyon incelenmiş ve haritalanarak alansal dağılımı elde edilmiş; Afşin meteoroloji istasyonu hariç çalışma alanının tamamında yüksek oranda benzerlik saptanmıştır (P=0.05). Yöntemlere göre saptanan soğuklama değerleri serilerinin frekans analizleri yapılmış, en uygun olasılık dağılım modelleri bulunmuştur. Kullanılan istasyonların çoğunun Gumbel ve log-normal dağılıma uyduğu belirlenmiştir. İstasyonların farklı yöntemlere göre soğuklama süreleri ve soğuklama değerleri %95, %80 ve %50 olasılık düzeylerinde tahmin edilmiştir. Olasılıklı soğuk süre değerlerinin haritaları çizilmiş ve alansal dağılımları belirlenmiş; haritalar yorumlanmıştır. Soğuklama değerlerinin kıyı kesimlerden iç kesimlere gidildikçe hızla arttığı saptanmıştır. Anamur, Silifke, Mersin, Karataş ve Yumurtalık'ın yörede soğuklama süreleri en kritik olan istasyonlar olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, conducted in the Eastern Mediterranean Region of Turkey, aimed at determining chilling durations in the region by using different chilling estimation methods and developing chilling maps at 50%, 80% and 95% probability levels. Long term yearly chilling durations for classic and Aron methods and chilling hour accumulations for chill unit method of 26 meteorological stations, located point-wisely in the study area, were calculated by running a computer program which has been developed for this purpose. Long-term hourly temperature and daily maximum and minimum temperature series of meteorological observation stations were utilized to obtain long term yearly chilling duration -as hours- and chilling accumulation -as chill units- series. The correlation between long-term series of Aron or so-called Costello and classic method was investigated and the correlation coefficient map was developed to obtain spatial distribution pattern of association. It was found that the association is statistically significant (P=0.05) over the study area, except for Afşin meteorological station. Frequency analyses of the series of chilling hours and chilling units -calculated for each station using the tree chilling estimation methods- were performed and the best fitted probability distribution functions were determined for each of tree chilling series at each station. It was found that the majority of stations utilized in the study fitted to Gumbel and log-normal frequency distributions. Chilling hours and chill units for 95%, 80% and 50% probability levels were estimated for tree different chilling estimation methods at each meteorological station. Probabilistic chilling-duration maps for each chilling estimation method were developed and spatial distribution patterns of chill units and chilling hours were determined over the study region, and interpreted thoroughly. It was found that chilling values are increasing too fast towards inner parts of the study area, viz. from the Mediterranean climatic zone to terrestrial climate. Anamur, Silifke, Mersin, Karataş and Yumurtalık meteorological stations and their nearby neighborhood were found to be the most critical places in terms of chilling durations in the region.