Kyriarkaizm bağlamında alayvarı imgeler
Images of sarcasm in the context of kyriarchaism
- Tez No: 982479
- Danışmanlar: PROF. HÜSNÜ DOKAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
Özet
Yüksek Lisans eğitimim süresince konu edindiğim Kyriarkaizm, alayvarilik ve sanat arasındaki bağlantı, ortaya koyduğum çalışmaların kaynağı, yaşadığım coğrafyanın gözlemlenmesi ve yapmış olduğum okumaların bir sonucunda ortaya çıkmıştır. Kyriarkaizm, erk ve sanat arasındaki ilişkiyi temel alan bakış açısıyla tahakküm kavramı ve bu kavramın şiddetle ve tepkisizlik ile olan bağı irdelenmiştir. Batı ve Ortadoğu toplumlarında yaşanan tahakküm meselesinin toplumlar üzerindeki etkisi gözlemlenmiş, Bourdieu'nun Devlet veya okulun tahakküm esaslarının geliştirildiği ve dayatıldığı mercilerdir (Bourdieu, 2023, s.15). Söylemine de dayanarak bu yapıların işlevleri göz önünde bulundurulmuş ve bu söyleme dayanak olarak bakınız görsel 7'deki çalışma üretilmiştir. Uluslararası platformdan ve Türkiye'den erk ve tahakküm sorununa değinen çalışmalar üreten ve benim çalışmalarımla da örtüşen sanatçıların çalışmalarına yer verilerek açıklanılmıştır. Kendi uygulama çalışmalarıma da bu doğrultuda değinerek kyriarkizm, ataerkillik, erk, din, alayvarilik ve tahakküm kavramları arasındaki ilişki irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The connection between Kyriarchism, 'alaivariism,' and art, which I explored throughout my master's degree, emerged as a result of my observations of the geography in which I lived and my readings. Kyriarchism, from a perspective grounded in the relationship between power and art, explored the concept of domination and its connection to violence and apathy. The impact of the issue of domination experienced in Western and Middle Eastern societies on these societies was observed, and Bourdieu's argument that the state or school are the institutions through which the principles of domination are developed and imposed (Bourdieu, 2023, p. 15). Based on his discourse, the functions of these structures were considered, and the work in Figure 7 was produced as a basis for this discourse. The work is explained by including works by artists from Turkey and international platforms who address issues of power and domination, and whose work aligns with my own. By touching on my own practical work in this vein, the relationship between the concepts of kyriarchism, patriarchy, power, religion, cynicism, and domination is examined.