Destinasyon yönetiminde Kapadokya'nın kronikleşmiş sorunları: Paydaş teorisi yaklaşımıyla bir analiz
Chronic issues in destination management of Cappadocia: An analysis based on stakeholder theory
  1. Tez No: 982478
  2. Yazar: DAMLA DUMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU EREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Turizm Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
Özet
Turizmde paydaşların etkin rolü, destinasyon yönetiminde karşılaşılan sorunların anlaşılması ve çözümünde kritik bir öneme sahiptir. Türkiye'nin en önemli destinasyonlarından biri olan Kapadokya; tarihiyle, doğasıyla ve zengin kültürel değerleriyle dünya çapında dikkat çekmektedir. Turizmin çevresel, sosyo-kültürel ve ekonomik olumlu etkilerinin maksimum, olumsuz etkilerinin ise minimum düzeye ulaştırılması bölgenin sürdürülebilir destinasyon yönetimine bağlıdır. Bu kapsamda çalışmanın amacı; Kapadokya'nın destinasyon yönetiminde kronikleşmiş sorunlarını, bu sorunların kronikleşmesine neden olan faktörleri ve ilgili sorunlara yönelik paydaşların çözüm önerilerini tespit etmektir. Bu bağlamda öncelikle literatür incelemesi kapsamında destinasyon yönetimi, paydaş teorisi, destinasyon paydaşları ve destinasyon yönetiminde karşılaşılan sorunlar ele alınmıştır. Ardından araştırmanın amaçlarına ulaşmak üzere çalışmanın araştırma tasarımı oluşturulmuştur. Bu çalışma amacı açısından keşifsel, yöntemi açısından nitel, araştırma deseni olarak durum çalışması yaklaşımlarına göre tasarlanmıştır. Çalışmanın verileri, Nisan 2025 - Haziran 2025 tarihleri arasında Merkez Kapadokya'nın destinasyon paydaşları arasından belirlenen 15 katılımcı ile yüz yüze ve çevrimiçi temas yöntemleri kullanılarak yarı yapılandırılmış görüşmeler sonucunda elde edilmiştir. Toplanan veriler, betimsel ve içerik analizine tabi tutulmuştur. Ulaşılan sonuçlara göre, destinasyon paydaşları Kapadokya'nın destinasyon yönetiminden genel anlamda memnun değildir. Kapadokya turizminin ön plana çıkan kronikleşmiş sorunları; ulaşım, turizm bilgisinin yetersizliği, turizmin belli alanlarda ve zamanlarda yoğunlaşması, kaynakların koruma-kullanma dengesinin sağlanamaması, etkin olmayan pazarlama ve tanıtım stratejilerinin tercih edilmesi, sürdürülebilir turizm anlayışının benimsenmemesi ve plansız yapılaşmadır. Paydaşların ortak görüşüne göre sorunların kronikleşmesine en fazla neden olan faktör, mevcut destinasyon yönetiminin yapısıdır. Paydaşlar bu sorunların çözülebilmesi için Kapadokya'ya özgü, bütüncül bir destinasyon yönetim yapılanmasının oluşturulması ile medya, basın, dernek, kooperatif ve sivil toplum kuruluşlarının daha fazla güçlendirilmesi gerektiğini vurgulamıştır. Araştırma sonuçları, Kapadokya turizminin sürdürülebilirliği için yapısal ve yönetsel düzenlemelere acil ihtiyaç olduğunu ortaya koymuştur. Bu doğrultuda, bölgenin özgün koşullarına uygun ve tüm paydaşları kapsayıcı bütüncül bir destinasyon yönetim modelinin hayata geçirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The active role of stakeholders in tourism is critical to understanding and solving the problems encountered in destination management. Cappadocia, one of Turkey's most important destinations, attracts worldwide attention with its history, nature, and rich cultural values. Maximizing the positive environmental, socio-cultural, and economic impacts of tourism while minimizing its negative effects depends on the region's sustainable destination management. In this context, the aim of this study is to identify the chronic problems in Cappadocia's destination management, the factors causing these problems to become chronic, and the stakeholders' proposed solutions to these problems. In this context, the literature review first addressed destination management, stakeholder theory, destination stakeholders, and problems encountered in destination management. Subsequently, the research design was developed to achieve the objectives of the study. This study was designed as exploratory in terms of its purpose, qualitative in terms of its method, and as a case study approach in terms of its research design. The data for the study were obtained through semi-structured interviews conducted using face-to-face and online contact methods with 15 participants selected from among the destination stakeholders of Central Cappadocia between April 2025 and June 2025. The collected data were subjected to descriptive and content analysis. According to the results obtained, destination stakeholders are generally dissatisfied with the destination management of Cappadocia. The chronic problems that stand out in Cappadocia tourism are transportation, insufficient tourism information, concentration of tourism in certain areas and times, failure to achieve a balance between conservation and use of resources, preference for ineffective marketing and promotion strategies, failure to adopt a sustainable tourism approach, and unplanned construction. According to the common view of stakeholders, the factor that contributes most to the chronic nature of the problems is the structure of the current destination management. Stakeholders emphasized that in order to solve these problems, a comprehensive destination management structure specific to Cappadocia should be established, and the media, press, associations, cooperatives, and non-governmental organizations should be further strengthened. The research results reveal an urgent need for structural and managerial reforms for the sustainability of Cappadocia tourism. In this regard, it is recommended that a comprehensive destination management model, suitable for the region's unique conditions and inclusive of all stakeholders, be implemented.