Optimizing selective demolition with BIM: A path toward sustainable concrete recycling
BIM ı̇le seçı̇cı̇ yıkımın optı̇mı̇ze edı̇lmesı̇: Sürdürülebı̇lı̇r beton gerı̇ dönüşümüne gı̇den yol
- Tez No: 982489
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP BAŞARAN BUNDUR, DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜRŞANS GÜVEN IŞIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
İnşaat sektörü, yıllık küresel CO2 emisyonlarının yaklaşık %39'unu oluşturmakta ve yapıların yıkılması nedeniyle çöp sahalarında oluşan küresel atıkların %39'inden sorumludur. Toplumda sürdürülebilirliği ve malzeme döngüselliğini iyileştirmek için, inşaat ve yıkım sektörü, özellikle geri dönüşüm alanında önemli bir konuma sahiptir. EN 197-6“Geri Dönüştürülmüş Beton”standardının yayınlanmasıyla birlikte, inşaat yıkıntı atıklarının (İYA) geri dönüşümü daha çok önem kazanmıştır. İYA'nin geri dönüşümünde önemli bir adım, kaynak verimliliğini en üst düzeye çıkarmak için seçici yıkım tekniklerinin verimliliğidir. Ancak, seçici yıkımın başlıca sınırlamaları arasında yıkım süresinin uzaması, işgücü talebi ve maliyet artışı bulunmaktadır. Bu gereklilik, seçici yıkım tekniklerinin Yapı Bilgi Modellemesi (BIM) ile entegre edilmesinin önemini vurgulamaktadır. Bu çalışma, BIM tabanlı bir yaklaşım kullanarak seçici yıkım süreçlerinin ekonomik, operasyonel ve çevresel perspektifini göstermeyi amaçlamaktadır. Autodesk Revit'te altı katlı bir konut binası modellenerek seçici yıkım senaryoları simüle edildi. Bu çalışma, BIM tabanlı bir yaklaşım kullanarak ekonomik, operasyonel ve çevresel açıdan iki seçici yıkım tekniğinin (hidrolik kırıcı ekskavatör ve mini ekskavatör) verimliliğini karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Yıkımdan elde edilen malzemelerin (beton, tuğla) geri dönüştürüleceği ve ikame edileceği varsayımıyla, üretilen karbon emisyon miktarı hesaplandı. Sonuçlar, seçici yıkımın geri dönüşüm potansiyelini artırdığını ve emisyonlar açısından çevreye katkıda bulunduğunu göstermiştir, ancak seçici yıkımın teşvikler ve sübvansiyonlar olmadan müteahhitler için uygulanabilir bir seçenek olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The construction industry contributes roughly 39% of the annual global CO2 emissions and is responsible for 35% of global waste generation in landfills due to the demolition of structures. To improve sustainability and material circularity in society, the construction and demolition sector holds a prominent position, particularly in recycling. With the release of EN 197-6“Recycled Concrete”, recycling of construction demolition waste (CDW) becomes more important. An essential step in recycling CDW is the efficiency of selective demolition techniques to maximize resource efficiency. However, major limitations of selective demolition includes increased duration of demolition, labor demand, and cost. This necessity underscores the importance of integrating selective demolition techniques with Building Information Modeling (BIM). This study aims to demonstrate the economic and operational and environmental perspective of selective demolition processes by using a BIM-based approach. A six-story residential building was modeled in Autodesk Revit to simulate the selective demolition scenarios. This study aims to compare the efficiency of two selective demolition techniques: a hydraulic breaker excavator and a mini excavator, from economic, operational, and environmental perspectives using a BIM-based approach. Assuming that the materials (concrete, brick) resulting from the demolition would be recycled and substituted, the amount of carbon emissions produced was calculated. The results showed that selective demolition increases recycling potential and contributes to the environment in terms of emissions, but it was concluded that selective demolition is not a viable option for contractors without incentives and subsidies.