Diyabetik fare ve ratlarda kafeik asidin bazı biyokimyasal ve oksidatif stres parametreleri üzerine etkilerinin meta analizi
Meta-analysis of the effects of caffeic acid on some biochemical and oxidative stress parameters in diabetic mice and rats
- Tez No: 982490
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Genetik, Veteriner Hekimliği, Biochemistry, Genetics, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyokimya ve Genetik Ana Bilim Dalı
Özet
Diyabet önemli bir metabolik hastalıktır. Bu hastalığın tedavisinde kafeik asit kullanımı ile ilgili çalışmalar mevcuttur. Ancak bu çalışmalarda elde edilen bulgular bakımından önemli farklılıklar bulunmaktadır. Bu farklılıklar klinik açıdan kafeik asit kullanımının fayda veya zarar durumunun değerlendirilmesini zorlaştırmaktadır. Bu tez çalışmasında, kafeik asidin diyabet tedavisindeki etkinliği biyokimyasal parametrelerden glikoz ve oksidatif stres parametrelerinden malondialdehit (MDA) ve süperoksit dismutaz (SOD) üzerinden meta analizi kullanılarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla meta analizi istatistiksel olarak tek bir sonucu ortaya koyarak sistematik bir inceleme imkanı sağlamıştır. Kafeik asit ile ilgili çalışmalar farklı veri tabanlarında taranarak toplamda 18 çalışma meta analizine dahil edilmiştir. Tarama sonucunda Türkçe ve İngilizce çalışmalar, diyabet ve tedavi gruplarının bulunduğu çalışmalar, rat ve fare çalışmaları ve sonuç değişkeni olarak glikoz, MDA ve SOD değişkenlerinin bulunduğu çalışmalar dahil etme kriterleri olarak seçilmiştir. Glikoz değişkeni için hayvan materyaline ve kafeik asit türevlerine göre alt gruplar oluşturulmuştur. Meta analizinde rastgele etki modeli tercih edilmiş, heterojenite değerlendirmesi için I2, Q testi ve τ² değerleri ve yayın yanlılığı için Egger'in testi ve huni grafiği kullanılmıştır. Analizler sonucunda, diyabet durumunda kafeik asit kullanımı sonucu glikoz ve MDA sonuç değişkenlerinin istatistiksel olarak anlamlı düzeyde azaldığı (p<0.001), SOD değişkeni için bir azalma olmasına rağmen istatistiksel olarak önemli bulunmadığı (p>0.05) belirlenmiştir. Alt grup analizleri sonucunda, glikoz değişkeni açısından farelerdeki etkinin ratlara göre daha belirgin olduğu ve kafeik asit türevlerinden Kafeik Asit Fenil Ester (CAPE)'in en yüksek etki gösterdiği bulunmuştur. Yapılan bu çalışmada, kafeik asidin glikoz düzeylerinde azaltıcı bir etkisi ve kan glikozu kontrolünde önemli bir potansiyele sahip olduğu anlaşılmıştır. Ek olarak, kafeik asidin diyabet ilişkili oksidatif stres belirteci MDA'yı azaltmada etkili bir antioksidan olduğu belirlenmiştir. Antioksidan mekanizmada görev alan SOD için kafeik aside bağlı bir etkinin bulunmadığı, antioksidan mekanizmanın daha iyi anlaşılabilmesi için yüksek kaliteli yeni çalışmalara ihtiyaç olduğu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Diabetes is an important metabolic disease. There are studies on the use of caffeic acid in the treatment of this disease. However, there are significant discrepancies in the findings obtained in these studies. These differences make it difficult to assess the clinical benefits or harms of caffeic acid use. In this thesis, it was aimed to evaluate the efficacy of caffeic acid in the treatment of diabetes using meta-analysis on glucose, a biochemical parameter, and malondialdehyde (MDA) and superoxide dismutase (SOD), oxidative stress parameters. For this purpose, meta-analysis provided a systematic review by revealing a single result statistically. Studies on caffeic acid were scanned in different databases and a total of 18 studies were included in the meta-analysis. As a result of the scanning, studies in Turkish and English, studies with diabetes and treatment groups, rat and mouse studies, and studies with glucose, MDA, and SOD variables as outcome variables were selected as inclusion criteria. For the glucose, subgroups were created according to animal material and caffeic acid derivatives. A random effect model was preferred in the meta-analysis, I2, Q test and τ² values were used for heterogeneity assessment, and Egger's test and funnel plot were used for publication bias. Analyses revealed that the glucose and MDA outcome variables were decreased statistically significant as a result of use of caffeic acid in diabetes (p<0.001), while for the SOD, there was a decrease that was not statistically significant (p>0.05). As a result of subgroup analyses, it was found that the effect in mice was more pronounced in rats, and caffeic acid phenethyl ester (CAPE), one of the caffeic acid derivates, showed the highest effect. This study revealed that caffeic acid has a lowering effect on glucose levels and significant potential for blood glucose control. Additionally, caffeic acid was determined to be an effective antioxidant in reducing MDA, a marker of diabetes-related oxidative stress. It was concluded that no caffeic acid-related effect was found for SOD, which plays a role in the antioxidant mechanism, and that further high-quality studies are needed to better understand the antioxidant mechanism.