Ege karasuları sorunu
Territorial waters problem at agean
- Tez No: 98249
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. T. LEVENT EREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Politikaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
IX ÖZET Bir devletin kara ülkesine bitişik, iç suların ötesinde, duruma göre bitişik bölge, kıt'a sahanlığı, münhasır ekonomik bölge veya açık denize kadar uzanan kesiminde yeralan karasuları üzerinde, kıyı devletinin ne kadar genişlik uygulayabileceği uzun yıllar tartışma konusu olmuştur. Nihayet, 1982 Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi 'nin 3. maddesiyle kıyı devletlerinin 12 deniz miline kadar karasuyu genişliği belirleyebilme yetkisi olduğu kabul edilmiştir. Anılan sözleşmeye dayanarak Yunanistan'ın Ege Denizi'nde karasularını 12 deniz miline çıkaracağı yönünde beyanatlar vermesi sonucunda, Türkiye ile arasında zaman zaman tırmanma eğilimi gösteren“Ege Karasuları Sorunu”ortaya çıkmıştır. İki yakasında Türkiye ve Yunanistan'ın komşu bulunduğu Ege Denizi'nde, Yunanistan'ın bahse konu sözleşmeye dayanarak karasularını 6 deniz milinin üzerine, 12 deniz miline kadar çıkarabileceğini iddia etmesi, Türkiye tarafından kabul edilemez bir durumdur. Coğrafik özellikleri bakımından farklı ve yan-kapalı bir deniz olan Ege Denizi'nde karasularının, adalar da dahil olmak üzere 12 deniz mili genişlikle uygulanması, bu denizin %70'inden fazla bir oranda Yunanistan'ın hükümranlığına girmesi anlamına gelecektir. Türkiye adına haksız ve eşitsiz sonuçlar doğuracak böyle bir uygulama, BMDHS'nin 15. maddesinde yer alan tarihi haklar ve özel coğrafik koşulların dikkate alınması ve 300. maddede yer alan“hakların kötüye kullanılmaması”hükümlerine de aykırı olacaktır. Türkiye, bahse konu sözleşmede, başından itibaren 12 deniz miline kadar karasuyu genişliği uygulamasına karşı çıkmıştır. Böylelikle Türkiye'ye, uluslararası hukuk kuralları gereğince, başından itibaren karşı olduğu bir sözleşmenin hükümlerinin uygulanması doğru olmayacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY It was argued a long time that how many miles should be applied about the contigous zone, continental shelf, exclusive economic zone or territorial water expanding to high seas by the coast country. Finally, according to the 1982 United Nations Convention on the Law of the Sea (UNCLOS), 3 rd item; Coast countries are authorized to determine the width of the territorial waters as 12 nautical miles. According to this convention, Greece declared to wide their territorial waters to 12 nauticalmiles and to the result of these declarations,“Territorial Waters Problem at Agean”showing climbing tendency appeared. At Agean Sea Türkiye and Greece have its shores, the claim of Greece about expanding territorial waters to 12 nm against 6 nm is unacceptable for Türkiye. Widening the territorial waters to 12 nm including the islands means that Greece will have the authority almost over the all Agean Sea which has different geographical conditions and semi-closed sea. Türkiye has denied the 12 nm territorial waters from the very beginning. As a result, it is not true to accept and apply the rules of that convention to the Aegean Sea which Türkiye never agree from the very beginning.