The delimitation dispute over the territorial sea between Greece and Turkey in The Agean
Türkiye ile Yunanistan arasındaki Ege Denizi karasuları sınırı sorunu
  1. Tez No: 814116
  2. Yazar: KENAN DÜLGER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MARK PAWLOSKI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Greenwich
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Her ikisi de NATO üyesi olan Yunanistan ve Türkiye, Doğu Avrupa, Balkanlar ve Ortadoğu'nun en büyük stratejik ülkelerinden ikisidir. Her iki komşu ülke uzun yıllardır bir arada yaşamalarına rağmen Ege Denizi, Kıbrıs vb. gibi en tartışmalı konularda agresif bir rekabet içerisinde olmuşlardır. Gerçekten de, otuz yılı aşkın bir süre boyunca ikili ilişkileri hiçbir zaman sorunsuz olmamıştır. . İki komşu ülke, köklü çatışmaları nedeniyle her fırsatta savaşın eşiğine gelmiştir. Ege Denizi yarı kapalı bir deniz olması nedeniyle kendine has coğrafi özelliklere sahiptir. Ayrıca pay hakları ve menfaatlere ilişkin bazı özellikleri de bulunmaktadır. Yazar, tezinde birbirine karşıt ve komşu iki kıyı devleti arasındaki karasuları sorununu analiz etmeyi amaçlamaktadır. Türkiye ile Yunanistan, 1923'teki Lozan Barış Antlaşması'ndan bu yana karşıt bir politika izlemektedir. İki komşu ülkenin bugüne kadar aralarındaki anlaşmazlıkları neden çözemediği dikkat çekicidir. Tez, Ege'de neden köklü anlaşmazlıkların yaşandığını ve gerçek nedenlerin neler olduğunu açıklamayı amaçlamaktadır. Yunanistan, Türkiye'den farklı olarak 1982 tarihli Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi'nin imzacı devletlerinden biridir. On iki n. karasularının kilometrelerce genişliğine sahip olması iddiası Ege açısından adil mi? Bunlar açık deniz özgürlükleri ilkesini ve uluslararası hukuku nasıl etkiliyor? Ayrıca karşılıklı iddialar ve uzlaşma talepleri neler? Peki Ege'de karasularının sınırlarının belirlenmesi sorunu konusunda nihai bir uzlaşmaya varmak mümkün müdür? Yazar, köklü tartışmalara girmek ve bu sorulara cevap vermeye çalışmak istiyor. Tez aynı zamanda iki NATO müttefiki arasındaki temel bir sorunu tarihsel gelişmeler ışığında açıklamayı amaçlamaktadır. Sonuç olarak, tez muhtemelen büyük anlaşmazlığa ilişkin nihai bir çözüme ulaşamayabilir, ancak bu çalışma, Yunanlılar ve Türkler için kalıcı barış düzeni sağlamak için makul uzlaşma önlemleri önerebilir.
Özet (Çeviri)
Greece and Turkey, both members of NATO, are two of the great strategic countries over Eastern Europe, the Balkans and the Middle East. Although both contiguous nations have lived together for many years, they have been involved in aggressive rivalry on the most controversial matters, such as the Aegan Sea, Cyprus etc. Indeed, during more than thirty years, their bilateral relations have never been free of problems. The two neighbouring countries have come close to war in all occasions because of their deeply rooted conflicts. The Aegean Sea has such unique geographical characteristics because of being a semi-enclosed sea. It has also some special features relating to share rights and interests. The writer intends to analyse the territorial sea problem between the two opposite and adjacent coastal states in the dissertation. Turkey and Greece have demonstrated antagonistic policy since the Lausanne Treaty of Peace in 1923. It is noteworthy that why the two neighbouring countries did not resolve their disputes up to now. The dissertation aims to explain why they have the deeply rooted disputes in the Aegean and what are the factual reasons? Greece, unlike Turkey, is a signatory state of the 1982 United Nations Law of the Sea Convention. Is the twelve n. miles breadth of the territorial sea claim fair in terms of the Aegean? How these affect the principle of the high seas freedoms and international law? Furthermore, what are the mutual claims and requests for reconciliation? And is it possible to reach a final rapproachment concerning the problem of boundary delimitation of the territorial sea in the Aegean? The writer would like to engage in the deeply rooted disputes and try to answer these questions. The dissertation also aims to explain a fundamental problem between the two NATO allies in the light of historical developments. As a consequences, the dissertation may not probably reach a final resolution on the major dispute, but this study may propose plausible measures of conciliation to provide permanent peaceful order for Greeks and Turks.