Çanakkale Boğazı ve çevresi ekosisteminin coğrafi açıdan incelenmesi
Investigation of Çanakkale strait and environment's ecosystem in terms of geological condition
  1. Tez No: 98251
  2. Yazar: RÜŞTÜ ILGAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AJUN KURTER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Denizel Çevre Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
öz Bu çalışmada“Çanakkale Boğaz ekosisteminin coğrafi açıdan incelenmesi ve çevresel durumu”değerlendirilmiştir. İ.Ü. Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü Kimya Laboratuarlarında ağır metal tespitleri yapılmıştır. Siyasi, ekonomik, ve en önemlisi ekolojik açıdan Çanakkale Boğazı Türkiye'nin ve dünyanın en önemli doğal kanallarından biridir. Mevcut durumun ortaya konulması, çevre sorunlarının bilinmesi ve tanıması, çevrenin korunması ve olumsuzlukların ortadan kaldırılması için önemlidir. Gelecek için kurulacak senaryolara da bir zemin oluşturacaktır. İlk bölümde Çanakkale Boğazının coğrafi yapısı incelenmiştir. Lokal alanla ilgili datalarda bölgedeki resmi kurum ve kuruluşların datalannın yoğunluğu mevcuttur. Limit değerler göz önüne alınarak çevre kirliliğinde etkili ağır metal konsantrasyonları saptanarak sonuç ve önerilerde bulunulmuştur. Arazi çalışmaları ve laboratuar çalışmaları tez içerisinde işlenmiş; sonuç ve önerilerde ilgili konularla bağlantılar kurulmuştur. Her tür verinin gerçekle uygunluğu araştırıldıktan sonra tezde kullanılmasına da özen gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT In this study“ecosystem of Çanakkale Strait was investigated in terms of geological condition and environment”Laboratory studies to determine pollution of studies to determine pollution of heavy metals have been done in Chemistry Department in University of Istanbul Marine Science and Management. Institute. It1 is important environment problems needed to be informed and understand for remove and protection. It has been formed material which conditions today for the future scenario. The first part of the thesis was dedicated to find out the geographical condition of the Çanakkale Strait. Relevant areas data have been collected from government. Taking limit values into account oil, detergent, heavy metal which have great importance of environmental pollution had been found and accordingly suggestion were given. Land, sea and Laboratory studies have dominantly been used. All the data collected had been first checked if it was relevant to the thesis and then used.