Kuzey Ege denizinde kullanılan çapari takımlarının av kompozisyonu ve hedef dışı av oranlarının belirlenmesi
Determination of catch composition and by-catch rate of trotlines used in North Aegean sea
  1. Tez No: 498250
  2. Yazar: GENÇTAN ERMAN UĞUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALKAN ÖZTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Su Ürünleri, Marine Science, Aquatic Products
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada çapari ile avcılıkta avlanan türlerin kompozisyonunun belirlenmesi, kullanılan çapari tipine göre hedef ve hedef dışı av oranlarının tespit edilmesi amaçlanmıştır. Çalışma; Çanakkale Boğazı, Gelibolu Yarımadası, Gökçeada - Bozcaada çevresi ve Saroz Körfezi'nde ticari balıkçılık yapılan sahalarda, ÇOMU Bilim-1 teknesi ile 12 ay boyunca saha örneklemeleri gerçekleştirilmiştir. Çalışmada 6 farklı çapari kullanılmış olup bunlar; istavrit, uskumru-kolyoz, palamut-lüfer, torik, çinekop, sardalye-gümüş çaparileridir. Çalışma sonucunda tüylü çapariler ile 13 familya ve 27 türe ait 4730 adet kemikli balık ve Loliginidae familyasına ait 20 adet Loligo vulgaris (Kalamar) örneklenmiştir. Yemli çinekop çaparisi ile 4 familya ve 11 türe ait 1320 birey örneklenmiştir. Toplamda 6070 adet balık yakalanmış olup 29 farklı tür tespit edilmiştir. Her bir tüy renginin av verimi incelendiğinde en fazla av verimine sahip tüy renginin beyaz ve yeşil renkler olduğu tespit edilmiştir. Genel av verimi iğne numaralarına göre incelendiğinde kullanılan 16 farklı boyuttaki iğneler arasında en fazla av verimine sahip olan iğnenin %19 oranında 1 numaralı iğne olduğu belirlenmiştir. Çapari tipine göre yemli çaparide en yüksek hedef tür oranı %89,3 ile çinekop çaparisinde tespit edilmiş olup tüylü çaparide bunu %76,3 ile uskumru-kolyoz çaparisi izlemektedir. Tüylü çaparilerde hedef tür oranı %55 olarak bulunmuş olup diğer av araçları ile karşılaştırıldığında oldukça yüksek bir oran olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the species composition of the species catched in a trotline and to determine the species composition and target ratio of species according to the type of trotline used. In this direction field sampling was carried out for 12 months with ÇOMU Bilim-1 boat in Çanakkale Strait, Gelibolu Peninsula, Gökçeada - Bozcaada area and commercial fishing areas in Saroz Gulf. Six different trotlines were used in this study; mackerel-mackerel, bonito, bluefish, sardines-big scale sand smelt. As a result of the study, 13 feathered trotlines and 4730 bony fishes belonging to 27 families and 20 Loligo vulgaris (squid) belonging to Loliginidae family were sampled. 1320 individuals belonging to 4 families and 11 species were sampled with baited bluefish trotline. In total, 6070 fishes were caught and 29 different species were detected. When the catching yield of each feather color was examined, it was determined that the feather color with the highest catching yield was white and green colors. Among the hooks of the 16 different sizes used when examining according to the general catching hook numbers, it was determined that the hook having the highest catch efficiency was 19% number 1 hook. The highest target species ratio was determined in the bluefish trotline with 83.9%, which is followed by mackerel-chub mackerel trotline with 76.3%. The target species ratio was found to be 55% in the feathered trotlines and it was determined that it is quite high compared to other fishing gears.