Kütahya'da dış ortam ve in vitro koşullarında yetiştirilen Nepeta cataria L. bitkisinin fitokimyasal içeriğinin karşılaştırılması
Comparison of phytochemical content of Nepeta cataria L. Cultivated under in vitro and outdoor conditions in Kütahya
  1. Tez No: 982602
  2. Yazar: BİLAL ÖZDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİHA KIRICI, DOÇ. DR. BETÜL AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi ve Aromatik Bitkileri Bilim Dalı
Özet
Daha sonra doldurulBu araştırma Kütahya koşullarında farklı biçim zamanlarının Nepeta cataria L. (Kedi nanesi) bitkisinin verim ve kalite üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma Dumlupınar Üniversitesi Hekim Sinan Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Araştırma Merkezinin deneme arazisinde 2023 -2024 yılları arasında yürütülmüştür. Elde edilen verilere göre Nepeta cataria bitkisinde en yüksek bitki boyu çiçeklenme öncesi (49,6 cm) yapılan hasatta elde edilirken, en düşük bitki boyu çiçeklenme sonrası (44,3 cm) hasat edilen bitkilerde elde edilmiştir. En yüksek dal sayısı çiçeklenme sonrası (132,3 adet) yapılan hasatta elde edilirken, en düşük dal sayısı çiçeklenme öncesi (91.0 adet) hasat edilen bitkilerde elde edilmiştir. En yüksek yaş herba verimi çiçeklenme sonrası (614,3 kg/da) yapılan hasatta elde edilirken, en düşük yaş herba verimi çiçeklenme öncesi (376 kg/da ) hasat edilen bitkilerde elde edilmiştir. En yüksek kuru herba verimi çiçeklenme sonrası (258,3 kg/da) yapılan hasatta elde edilirken, en düşük kuru herba verimi çiçeklenme öncesi (144,3 kg/da) hasat edilen bitkilerde elde edilmiştir. En yüksek uçucu yağ oranı tam çiçeklenme döneminde (%0,03) yapılan hasatta elde edilirken, en düşük uçucu yağ oranı çiçeklenme sonrası dönemde (%0,01) hasat edilen bitkilerde elde edilmiştir. Uçucu yağda toplam 39 bileşen tanımlanmış olup ana bileşenleri, Caryophyllene (%10,35), 4-Acetyl-1-methylcyclohexene (%9,76), (E)-beta-Famesene (10,16), cis-beta-Farnesene (%7,93), Benzenepropanoic acid methyl ester (% 9,15), 4aα,7α,7aα-Nepetalactone (%17,67). Nepeta cataria bitkisi ile ilgili çalışma yapılan parametrelerin oranlarının bitkinin hasat zamanlarına göre değiştiği anlaşılmaktadır. N. cataria türünün tohumlarının 25 oC sıcaklıkta % 61,43 ± 1,43 çimlenme oranı ile ortalama çimlenme süresi 10,32 ± 0,66 gün ile MS uygulamasından alınmıştır. N. cataria bitkisinde farklı sürgün ortamlarının (MS (Kontrol), MS+1mg/L BAP/0,5 mg/L NAA, MS+0,5 mg/L Ki, MS+1 mg/L Kİ ve MS+2 mg/L Kİ) sürgün ve yaprak gelişimi açısından karşılaştırıldığında, en yüksek değerler sürgün sayısı/eksplant sayısında, sürgün veren eksplant oranında ve yaprak sayısında MS+2 mg/L Kİ besin ortamında elde edilmiştir.acaktır.
Özet (Çeviri)
Daha sonra doldurulacaThis study was conducted to determine the effect of different timing of pruning on the yield and quality of the Nepeta cataria (catnip) plant under conditions in Kütahya. The study was carried out at the Dumlupinar Univercity Hekim Sinan Medical and Aromatic Research Center's experimental field between 2023 and 2024. According to the data obtained, the highest plant height in Nepeta cataria was achieved in the harvest before flowering (49.6 cm), while the lowest plant height was achieved in the plants harvested after flowering (44.3 cm). The highest number of branches was obtained in the harvest after flowering (132.3 branches), while the lowest number of branches was obtained in plants harvested before flowering (91.0 branches). The highest fresh herb yield was obtained in the harvest after flowering (614.3 kg/da), while the lowest fresh herb yield was obtained in plants harvested before flowering (376 kg/da). The highest dry herb yield was obtained in the harvest after flowering (258.3 kg/da), while the lowest dry herb yield was obtained in plants harvested before flowering (144.3 kg/da). The highest essential oil content was obtained during the full flowering period (0.03%) at harvest, while the lowest essential oil content was obtained in plants harvested after flowering (0.01%). A total of 39 components were identified in the essential oil, the main components being Caryophyllene (10.35%), 4-Acetyl-1-methylcyclohexene (9.76%), (E)-beta-Famesene (10.16), cis-beta-Farnesene (7.93%), Benzenepropanoic acid methyl ester (9.15%), and 4aα,7α,7aα-Nepetalactone (17.67%). It is understood that the ratios of the parameters studied in relation to the Nepeta cataria plant vary according to the harvest times of the plant. Seeds of N. cataria species were obtained from MS application with a germination rate of 61.43 ± 1.43% at 25 o C and an average germination time of 10.32 ± 0.66 days. When different shoot medium (MS (Control), MS+1mg/L BAP/0.5 mg/L NAA, MS+0.5 mg/L KI, MS+1 mg/L Ki and MS+2 mg/L KI) were compared in terms of shoot and leaf development in N. cataria plants, the highest values were obtained from MS+2 mg/L KI nutrient medium in terms of shoot number/explant number, shooting explant ratio and leaf number.ktır.