Pultrüzyon CTP profillerde gövde ezilmesi
Web-crippling of GFRP pultruded profiles
  1. Tez No: 982619
  2. Yazar: MOHAMED AHMED SOUMBOUROU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN ONURALP ÖZKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Pultrüzyon kompozitler, fiber takviyeli polimerlerden yapılmış, yüksek mukavemet ve hafiflik özellikleriyle bilinen bir malzeme türüdür. Bu malzemelerin kullanımı yaygınlaştıkça, yapısal hasar ve deformasyon gibi problemlerle de karşılaşılıyor. Gövde ezilmesi, bir malzemenin dışarıdan gelen darbelere karşı direncini ifade eder. Pultrüzyon kompozitler, yüksek mukavemetleri nedeniyle gövde ezilmesine karşı yüksek direnç gösterirler. Ancak, malzemenin ezilme direnci, takviye edici fiberlerin yönelimi, kalınlığı ve malzeme yapısı gibi faktörlere bağlıdır. Pultrüzyon kompozitlerde gövde ezilmesi, genellikle malzeme yüzeyinde lokalize hasar şeklinde başlar ve çatlakların oluşmasıyla devam eder. Bu hasarın yayılması, malzemenin özelliklerini değiştirir ve sonunda malzeme başarısız olabilir. Gövde ezilmesi problemleri, malzeme tasarımı ve üretimi aşamasında dikkatle ele alınmalıdır. Malzemenin kullanımına uygun bir şekilde tasarlanması ve üretilmesi, gövde ezilmesi gibi problemlerin minimize edilmesine yardımcı olur. Sonuç olarak, pultrüzyon kompozitlerin gövde ezilmesi özellikleri, malzemenin kalitesi ve üretim sürecine bağlıdır. Doğru tasarım ve üretim yöntemleri ile, bu malzemelerin yüksek mukavemet özellikleri korunabilir ve uzun ömürlü uygulamalarda kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Pultrusion composites are a type of material made of fiber-reinforced polymers, known for their high strength and lightweight properties. As the use of these materials becomes more widespread, problems such as structural damage and deformation are also encountered. Web crushing refers to a material's resistance to external impacts. Pultrusion composites show high resistance to body crushing due to their high strength. However, the crush resistance of the material depends on factors such as the orientation, thickness and material structure of the reinforcing fibers. Web crushing in pultrusion composites usually starts as localized damage on the material surface and continues with the formation of cracks. The propagation of this damage changes the properties of the material and eventually the material may fail. Web crushing problems should be carefully addressed during the material design and manufacturing phase. Designing and manufacturing the material in a way that is suitable for its use helps to minimize problems such as body crushing. In conclusion, the body crushing properties of pultrusion composites depend on the quality of the material and the manufacturing process. With the right design and manufacturing methods, the high strength properties of these materials can be maintained and used in long-life applications. Translated with DeepL.com (free version)