Suça sürüklenen çocuklarda üstbilişler, başa çıkma becerileri, bağlanma ve sosyal desteğin duygusal ve davranışsal sorunlar üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of metacognitions, coping skills, attachment, and social support on emotional and behavioral problems in juvenile delinquents
  1. Tez No: 982618
  2. Yazar: EMRE ERTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EVRİM AKTEPE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Suça sürüklenen çocuk (SSÇ) tanımı, yasalarda suç sayılan bir fiili işlediği iddiası ile hakkında soruşturma ya da kovuşturma başlatılan ya da işlediği eylemden ötürü hakkında güvenlik tedbiri alınan çocuk şeklinde yapılmaktadır. Çeşitli çalışmalarda çocukları suça sürükleyen dikkat sorunları, okul ve akran sorunları, aile sorunları gibi çeşitli psikiyatrik sorunların üzerinde durulmuştur. Bu psikiyatrik sorunlar, özetle duygusal ve davranışsal sorunlar başlığı altında toplanabilir. Bu çalışma, SSÇlerde sık görülen duygusal ve davranış sorunların üstbilişler, başa çıkma becerileri, bağlanma ve sosyal destek ile etkileşimlerinin değerlendirildiği vaka-kontrol temelli kesitsel bir araştırmadır. Çalışmaya 50 SSÇ ile 12-18 yaşlarında 50 sağlıklı kontrol olmak üzere, toplam 100 çocuk dahil edilmiştir. Katılımcılara, Üstbiliş Ölçeği Çocuk ve Ergen Formu, Çocuk ve Ergenler İçin Başa Çıkma Ölçeği, Ebeveyn ve Akrana Bağlanma Envanteri-Kısa Formu, Çocuklar İçin Sosyal Destek Değerlendirme Ölçeği ve Güçler ve Güçlükler Anketi-Ergen Formu uygulanmış ve her bir katılımcının sosyodemografik bilgileri kaydedilmiştir. Çalışmada olgu ve kontrol grupları arasında üstbilişler, başa çıkma becerileri, bağlanma, sosyal destek ve duygusal davranışsal sorunlar açısından anlamlı fark bulunmamıştır. SSÇlerde olumsuz üst endişelerin, olumsuz başa çıkma becerisinin, ebeveyne yabancılaşmanın duygusal ve davranışsal sorunları arttırdığı, bununla birlikte aktif başa çıkma becerisinin, ebeveyne güvenli bağlanmanın, aile, akran ve öğretmenden alınan sosyal desteğin duygusal ve davranışsal sorunları azalttığı bulunmuştur. Araştırma bulguları SSÇlerde duygusal ve davranışsal sorunların üstbilişler, başa çıkma becerileri, bağlanma ve sosyal destekle ilişkisini göstermektedir. Bu bulgular, SSÇlerle çalışan ruh sağlığı uzmanlarının, değerlendirme süreçlerine üstbilişsel işlevleri ve başa çıkma becerilerini dahil etmesinin, bağlanma temelli terapi yaklaşımlarının ve aile ve öğretmene yönelik psikoeğitim programlarının suça sürüklenmelerin önlenmesi ve SSÇlerin topluma kazandırılması açısından önemine vurgu yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
A juvenile delinquent (JD) is defined as a minor alleged to have committed an act constituting a criminal offense under the law, thereby becoming subject to investigation, prosecution, or the imposition of a security measure.Various studies have highlighted several psychiatric problems that lead children to engage in criminal behavior, such as attention problems, school and peer difficulties, and family-related issues. These psychiatric problems can broadly be classified under emotional-behavioral problems. This study is a case–control, cross-sectional research that evaluates the interactions between emotional-behavioral problems and metacognition, coping skills, attachment, and social support. 100 children were included in the study, 50 JDs and 50 controls aged 12–18 years. Participants were administered Metacognitions Questionnaire for Children and Adolescents, Kidcope, Inventory of Parent and Peer Attachment–Short Form, Social Support Appraisal Scale for Children, and Strengths and Difficulties Questionnaire–Adolescent Form. In addition, sociodemographic information of each participant was recorded. No significant differences were found between the case and control groups in terms of metacognition, coping skills, attachment, social support, and emotional–behavioral problems. Among JDs, negative meta-worry, maladaptive coping, and parental alienation were associated with increased emotional-behavioral problems, whereas active coping skills, secure attachment to parents, and social support received from family, peers, and teachers were found to reduce emotional-behavioral problems. The findings of the study indicate that emotional and behavioral problems in JDs are associated with metacognitions, coping skills, attachment, and social support. Results highlight the importance of incorporating metacognitive functions and coping into the assessment processes of mental health professionals working with JDs, as well as the value of attachment-based therapeutic approaches and psychoeducational programs aimed at families and teachers. Interventions may play a crucial role in preventing juvenile delinquency and supporting the reintegration of JDs into society.