Hafs kırâatı'nın başarı sebepleri
The reasons for the success of hafs recitation
- Tez No: 982631
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF KOÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Kur'ān kırāatları geleneği içerisinde Ḥafṣ Kırāatı'nın tarihsel süreçteki serüvenini, meşruiyetini ve İslam dünyasındaki yaygınlaşma dinamiklerini ele almaktadır. On kırāat arasında yalnızca bir rivāyet olmasına rağmen Ḥafṣ Kırāatı, günümüzde Müslümanların büyük çoğunluğunun tilavet tercihi, Muṣḥaf basımında resmi standart ve eğitim kurumlarında öğretim esası haline gelmiştir. Bu çerçevede araştırma, Kırāat tarihinin oluşum sürecini tarihi veriler ve ilmi otoritelerin değerlendirmelerini dikkate alarak, Ḥafṣ Kırāatı'nın yerini kapsamlı bir şekilde incelemektedir. Çalışmada öncelikle Kırāat İlmi'nin erken dönem oluşumuna ve rivāyet zincirleri üzerinden güvenilirlik tartışmalarına odaklanılmış, ardından Ḥafṣ rivāyetinin özellikle dilsel feṣāhāt, rivāyet güvenilirliği ve isnad kuvveti yönünden nasıl temayüz ettiği analiz edilmiştir. Ayrıca Osmanlı döneminden itibaren matbaanın yaygınlaşmasıyla birlikte halifelik otoritesinin Mushaf basımı ve kırāat tercihleri üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Araştırmanın ulaştığı sonuçlar, Ḥafṣ Kırāatı'nın hakimiyetinin yalnızca tarihî veya bölgesel tesadüflerle açıklanamayacağını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the historical trajectory, legitimacy, and dissemination dynamics of the Ḥafṣ Recitation within the broader tradition of Qur'anic recitations (qırāʾāt). Although Ḥafṣ represents only one transmission among the ten canonical recitations, it has become the preferred mode of recitation for the vast majority of Muslims today, the official standard in Muṣḥaf printings, and the foundational recitation taught in educational institutions. Within this framework, the research provides a comprehensive analysis of the position of the Ḥafṣ Recitation by considering historical data and the evaluations of scholarly authorities regarding the formation of the qırāʾāt tradition. The study first focuses on the early development of the science of recitations (ʿilm al-qırāʾāt) and the debates surrounding the reliability of transmission chains (isnād). It then analyzes how the Ḥafṣ transmission distinguished itself, particularly in terms of linguistic eloquence, reliability of narration, and the strength of its isnād. Furthermore, the study evaluates the influence of the caliphal authority on Muṣḥaf printing and recitation preferences, especially following the proliferation of printing during the Ottoman period. The findings of this research demonstrate that the dominance of the Ḥafṣ Recitation cannot be explained solely by historical or regional contingencies.