Kira hukuku bakımından alışveriş merkezi organizasyonu
Shopping mall organization in terms of lease law
- Tez No: 982632
- Danışmanlar: PROF. DR. HURİYE REYHAN DEMİRCİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Değişen dünya şartları birçok hukuki ilişkiyi etkilemiş ve ilişkilerde farklı boyutlar ortaya çıkarmıştır. Kira ilişkisi de günlük hayatın her alanında karşılaşılan ve söz konusu değişimden etkilenen ilişkilerden biridir. Alışveriş merkezi organizasyonlarının ortaya çıkışı ve sıklıkla tercih edilmeye başlanılmasıyla bu organizasyonlar içerisinde yer alan ilişkilerin değerlendirilmesi ihtiyacı doğmuştur. Alışveriş merkezlerinde faaliyet göstermek isteyen işletmeler, alışveriş merkezi yönetimleri ile bir kira sözleşmesi akdetmektedir. Alışveriş merkezi yönetimi ile perakende işletmeler arasındaki kira sözleşmeleri, diğer kira sözleşmeleri gibi kurulsa da alışveriş merkezi organizasyonunun kendine has özellikleri dolayısıyla alışveriş merkezi kira ilişkileri bir kira sözleşmesinden bazı noktalarda farklılık arz etmektedir. Bu çalışmada alışveriş merkezi kira ilişkilerinin hukuki nitelikleri, özellikleri ve unsurları pozitif hukukumuzun bütünü açısından ele alınmıştır. Bunun yanı sıra tarafların ortak giderlerden sorumluluğu meselesi de incelenmiştir. Zira bu çalışmanın amacı alışveriş merkezi kira ilişkilerini bir bütün olarak ele almaktır.
Özet (Çeviri)
Changing global conditions have affected many legal relationships and brought different dimensions to light in these relationships. The tenancy relationship is one such relationship encountered in every area of daily life and affected by the aforementioned changes. With the emergence of shopping centre organisations and their increasing popularity, the need to evaluate the relationships within these organisations has arisen. Businesses wishing to operate in shopping centres enter into a tenancy agreement with the shopping centre management. Although tenancy agreements between shopping centre management and retail businesses are established like other tenancy agreements, shopping centre tenancy relationships differ from a standard tenancy agreement in certain respects due to the unique characteristics of shopping centre organisations. This study examines the legal nature, characteristics, and elements of shopping centre tenancy relationships from the perspective of our positive law as a whole. In addition, the issue of the parties' responsibility for common expenses is also examined. This is because the aim of this study is to address shopping centre tenancy relationships as a whole. The subject matter of this study is the legal nature, characteristics, and elements of shopping centre tenancy relationships within the framework of our positive law.