Pelvik taban kas egzersizinin Double J stent yerleştirilen hastaların alt üriner sistem semptomlarına etkisi
The effect of pelvic floor muscle exercises on lower urinary tract symptoms in patients with Double J stents
  1. Tez No: 982658
  2. Yazar: SİNEM ESKİDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM YAVUZ VAN GİERSBERGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıklar Hemşireliği Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu araştırma, üreteroskopi sonrası Double J stent yerleştirilen hastalarda standart bakım alan (kontrol grubu) ve pelvik taban kas egzersizi yapan (girişim grubu) hastaların alt üriner sistem semptomları (acil idrar yapma hissi, sık idrara çıkma, üriner inkontinans), ağrı, günlük yaşam aktiviteleri ve yaşam kalitesi üzerine etkilerini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Deneysel olarak planlanan bu araştırma Eylül 2023 – Mayıs 2025 tarihleri arasında bir özel hastanenin üroloji kliniğinde yürütülmüştür. Çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan ve izlem sürecini tamamlayan 80 hasta katılmıştır. Her iki gruba da standart ameliyat sonrası bakım uygulanmış; girişim grubuna ek olarak pelvik taban kas egzersizi eğitimi verilmiş ve iki hafta boyunca düzenli uygulama takip edilmiştir. Veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen Alt Üriner Sistem Semptom Formu, Modifiye Barthel Günlük Yaşam Aktiviteleri İndeksi ve Görsel Analog Skala ile toplanmıştır. Ölçümler ameliyat sonrası ikinci gün, birinci hafta, ikinci hafta ve Double J stent çıkarıldıktan sonraki birinci hafta olmak üzere dört farklı zamanda yapılmıştır. Araştırma verileri SPSS 26.0 paket programı ile analiz edilmiş; tanımlayıcı istatistikler n, %, medyan, IQR, ortalama ve standart sapma olarak sunulmuştur. Sürekli değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu Shapiro-Wilk testi ve Q-Q grafikleri ile değerlendirilmiştir. Gruplar ve zaman içi değişimlerin karşılaştırılmasında tekrarlı ölçümler ANOVA, grup karşılaştırmalarında Mann-Whitney U, kategorik değişkenlerde ise Pearson Ki-Kare ve Fisher Freeman Halton testleri kullanılmıştır. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p<0,05 olarak kabul edilmiştir. Bulgular: Bulgulara göre, her iki grupta da semptom düzeyleri zamanla azalmıştır. Ancak girişim grubunda acil idrar yapma hissi, üriner inkontinans, idrar yaptıktan sonra mesaneyi tam boşaltamama, ağrı, analjezik kullanımı ve yaşam kalitesinin kontrol grubuna kıyasla daha erken ve hızlı bir iyileşme gösterdiği belirlenmiştir (p<0,05). Ayrıca günlük yaşam aktiviterlerine ilişkin değerlendirmede yapılan istatistiksel analizler doğrultusunda kullanılan ölçeğe ilişkin iç tutarlılık Cronbach alfa katsayıları bu çalışma için kabul edilebilir düzeyde olmadığı için istatistiksel olarak değerlendirelememiştir. Sonuç: Double J stent yerleştirilen hastaların pelvik taban kas egzersizlerinin uygulaması, hastaların semptom yükünü azaltmakta, ağrı kontrolünü kolaylaştırmakta ve yaşam kalitelerini iyileştirmektedir. Bu sonuçlar, pelvik taban kas egzersizlerinin farmakolojik olmayan etkili bir hemşirelik girişimi olarak Double J stent hastalarında klinik bakımda kullanılabileceğini ortaya koymaktadır. Anahtar Kelimeler; Pelvik Taban Kas Egzersizi; Double J Stent; Alt Üriner Sistem Semptomları; Yaşam Kalitesi; Hemşirelik Girişimleri
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to evaluate the effects of pelvic floor muscle exercises on lower urinary tract symptoms (urgency, frequency, urinary incontinence), pain, daily living activities, and quality of life in patients who underwent ureteroscopy and received either standard care (control group) or pelvic floor muscle exercises (intervention group). Method: This experimentally designed study was conducted between September 2023 and May 2025 at the urology clinic of a private hospital. Eighty patients who met the inclusion criteria and completed the follow-up period participated in the study. Standard postoperative care was provided to both groups; in addition, the intervention group received pelvic floor muscle exercise training, and regular practice was monitored for two weeks. Data were collected using the Lower Urinary Tract Symptom Form, Modified Barthel Index of Activities of Daily Living, and Visual Analog Scale developed by the researcher. Measurements were taken at four different times: on the second day after surgery, at one week, at two weeks, and at one week after removal of the Double J stent. Research data were analyzed using the SPSS 26.0 software package; descriptive statistics were presented as n, %, median, IQR, mean, and standard deviation. The normality of continuous variables was assessed using the Shapiro-Wilk test and Q-Q plots. Repeated measures ANOVA was used to compare groups and changes over time, Mann-Whitney U was used for group comparisons, and Pearson Chi-square and Fisher Freeman Halton tests were used for categorical variables. Statistical significance was set at p<0.05. Results: According to the findings, symptom levels decreased over time in both groups. However, it was determined that the intervention group showed earlier and faster improvement compared to the control group in terms of urgency, urinary incontinence, incomplete bladder emptying after urination, pain, analgesic use, and quality of life (p<0.05). Furthermore, based on statistical analyses conducted in the assessment of daily living activities, the internal consistency of the scale used, as measured by Cronbach's alpha coefficients, was not at an acceptable level for this study and therefore could not be statistically evaluated. Conclusion: The implementation of pelvic floor muscle exercises in patients with Double J stents reduces symptom burden, facilitates pain control, and improves quality of life. These results demonstrate that pelvic floor muscle exercises can be used in the clinical care of Double J stent patients as an effective non-pharmacological nursing intervention. Keywords; Pelvic Floor Muscle Training; Double J Stents; Lower Urinary Tract Symptoms; Quality of Life; Nursing Interventions.