Nontravmatik subaraknoid kanama hastalarında serum glukoz/potasyum oranının prognostik rolü
Prognostic role of serum glucose/potassium ratio in patients with nontraumatic subarachnoid bleeding
- Tez No: 982664
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AVNİ UYGAR SEYHAN, DR. YASEMİN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, nontravmatik subaraknoid kanama (SAK) geçiren hastalarda glikoz/potasyum oranının (GPR), fonksiyonel durum ve hastane içi mortalite üzerindeki prognostik değerini araştırmaktır. GPR'nin basit, ucuz ve kolay erişilebilir bir biyobelirteç olarak klinik kullanıma katkı sağlayıp sağlayamayacağı değerlendirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Retrospektif olarak tasarlanan bu çalışma, 01.12.2021 – 01.12.2024 tarihleri arasında İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Acil Servisi'ne başvuran, 18 yaş ve üzeri, nontravmatik SAK tanısı almış toplam 299 hastayı kapsamaktadır. Hastaların demografik bilgileri, vital bulguları, laboratuvar parametreleri ve klinik sonuçları hastane bilgi yönetim sistemi kayıtlarından geriye dönük olarak elde edilmiştir. Girişte ölçülen glukoz ve potasyum düzeyleri ile GPR hesaplanmıştır. Hastaların 3. ay fonksiyonel durumları Modifiye Rankin Skalası (MRS) ile değerlendirilmiş ve MRS>2 olanlar“zayıf fonksiyonel durum (ZFD)”, MRS≤2 olanlar“iyi fonksiyonel durum (İFD)”olarak sınıflandırılmıştır. ROC (Receiver Operating Characteristic) analizleri ile GPR'nin prognoz üzerindeki öngörü gücü istatistiksel olarak test edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 299 hastanın yaş ortancası 55 (iqr: 44–66) olup, %47.8'i kadındır. GPR medyan değeri 31.7 (iqr: 25.0–50.6) olarak saptanmıştır. ZFD'yi öngörmede en iyi GPR kesim noktası 40.5 olarak belirlenmiş (EAA: 0.804), mortaliteyi öngörmede ise 46.9 kesim noktası ile en yüksek doğruluk elde edilmiştir (EAA: 0.822). Ayrıca yüksek glikoz, yüksek CRP düzeyleri, düşük GKS skoru ve ileri yaşın da hem ZFD hem de mortalite ile istatistiksel olarak anlamlı ilişkili olduğu bulunmuştur. Sonuç: GPR, SAK'lı hastalarda erken dönemde fonksiyonel kötüleşme ve mortalite riskini öngörmede etkili ve pratik bir biyobelirteçtir. Özellikle acil servis koşullarında rutin biyokimya testlerinden kolayca hesaplanabilmesi, GPR'yi klinik karar destek aracı olarak değerli kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the prognostic value of the glucose/potassium ratio (GPR) in patients with nontraumatic subarachnoid hemorrhage (SAH) in predicting functional status and in-hospital mortality. The clinical applicability of GPR as a simple, inexpensive, and easily accessible biomarker was also assessed. Materials and Methods: This retrospective study included 299 patients aged 18 years and older who were admitted to the Emergency Department of Kartal Dr. Lütfi Kırdar City Hospital between December 1, 2021, and December 1, 2024, with a diagnosis of non-traumatic SAH. Demographic data, vital signs, laboratory parameters, and clinical outcomes were collected retrospectively from the hospital information system. GPR was calculated using admission serum glucose and potassium levels. Functional status at 3 months was assessed using the Modified Rankin Scale (MRS). Patients with MRS >2 were classified as having poor functional outcome (PFO), while those with MRS ≤2 were defined as having favorable functional outcome (FFO). The predictive performance of GPR for PFO and mortality was evaluated using ROC curve analysis. Results: The median age of the study population was 55 years (iqr: 44–66), and 47.8% of the patients were female. The median GPR at admission was 31.7 (iqr: 25.0–50.6). The optimal GPR cut-off for predicting poor functional outcome was 40.5 (AUC: 0.804), while the optimal cutoff for predicting in-hospital mortality was 46.9 (AUC: 0.822). In addition to GPR, elevated glucose and CRP levels, lower Glasgow Coma Scale (GCS) scores, and older age were also found to be significantly associated with both poor functional outcomes and mortality. Conclusion: The GPR is an effective and practical biomarker for early prediction of poor functional outcome and in-hospital mortality in patients with non-traumatic SAH. Given its derivation from routinely available biochemical tests, GPR may serve as a valuable tool for clinical decision-making in emergency settings.