Tabii halde bulunan çayır-mer'a bitkilerine farklı dönemlerde, farklı dozlarda uygulanan pix(mepiquat chloride) ve herbisitin (2,4-dichlorophenoxy aceticacid) verim ve protein oranı üzerine etkileri
- Tez No: 98269
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKADİR AKÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Bu araştırma 1999 yılında Gebze Yüksek Teknoloji Enstıtustı Rektörlük binasının Kuzey-Batısında yer alan ve tabii halde bulunan çayır-mer'a bitkileri üzerinde gerçekleştirilmiştir. Tabii halde bulunan çayır-mer'a bitkisine vejetatif gelişme (14.01. 1999) ve sapa kalkma (23.03 1999) dönemlerinde, pix hormonu (Mepiquat chloride) ve herbisit (Hedonol EC 480) değişen dozlarda Kontrol, 50cc, 1 OOcc. 1 50cc olmak üzere“iç içe bölünmüş parseller”deneme desenine göre iki tekerrürlü olarak uygulanmıştır. Deneme sonucunda pix hormonu uygulanan ( % N 1.496, % Ham protein miktarı 9.355) parsellerin % Azot ve % Ham protein miktarları, herbisit uygulanan parsellere ( % N 0.931, % Ham protein miktarı % 5.820 ) göre önemli bulunmuştur. Pix dozları deneme parsellerindeki bitki sayısı ve çeşidinde artışa neden olmuştur. Herbisit dozları ise özellikle bitki çeşidin de önemli oranda azalmalara sebep olmuştur. Bu durum uygulanan herbisitin selektif (seçici) olmasından dolayı ancak geniş yapraklı bitkilere fitotoksik etki yapmak suretiyle öldürücü olmasından kaynaklanmıştır. Uygulama dönemi; ve uygulama dozlarının bitkinin yaş ve kuru ot ağırlığına ve etkisi istatistiki olarak önemli bulunmamasına rağmen, Pix'in vejetatif gelişme döneminde uygulandığı parsellerde sırasıyla 1819.55 kg/da ve 922.5 kg/da olmak üzere yaş ve kuru ağırlık en fazla olmuş, buna karşılık herbisitin vejetatif gelişme dönemlerinde uygulanması bitkilerin yaş ve kuru ağırlıklarında azalmaya neden olmuştur ( 1234.55 kg/da, 767.3 kg/da).
Özet (Çeviri)
SUMMARY J“ This research was corried out on ”posture“ plants found in the campıts*'' of Gebze Institute of Technology in 1999. Pix hormone (Megiguat chloride) and herbicide (2,4- dichlorop- henoxy acetic acid) were given twice with differenl doses (K.50cc, 100cc,150cc) to posture plants in vegatative (14.01.1999) and seed development (23.03.1999) periods, according to ”split split plots". It was found that the percentages of nitrogen and raw protein amounts in the region with pix hormone (1,496 % N2, and 9.355 % protein were more than those of in the region with the herbicide (0.931 % N2 and 5.820 % protein) Pix doses resulted in on increase in the number and different kinds of the plants, but herbicide doses reduced the numbers of different kinds of the plants this herbicide, which has a phytotoxic effect on wide leaf plant, killed them. The effects of periods and doses on the wet and dry herbal weights of the plant aren't important statistically. The wet and dry weights of the plant in vegetative development period in the region with pix hormone were 1819.55 kg/da. wet and 922,5 kg/da. Respectively, In the contrary, the wet and dry weights of the plant in vegetative development period in the region with herbicide were 1234.5 kg/da and 767.3 kg/da respectively. In conclusion, the wet and dry weights of the plants in the region with pix is bigger than the wet and dry weights of the plants in the region with pesticides in vegetative development period. r#