Hekzaklorosiklotrifosfazatrien ile bazı mono fonksiyonlu aminlerin reaksiyonları
  1. Tez No: 98268
  2. Yazar: SERKAN YEŞİLOT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Bu çalışmada hekzaklorosiktrifosfazatrien ( trimer ) ile 5-aminotetralin, 4-(2- aminoetil)morfolin ve 2-aminotiazolün reaksiyonları yapıldı ve oluşan ürünlerin yapıları incelendi. Kuru THF içinde, argon atmosferinde trimer ile 5-aminotetralin, 4-(2- aminoetil)morfolin ve 2-aminotiazol etkileştirildi. Bu reaksiyonlar sonucu tamamen sübstitüe olmuş trimer türevleri hazırlandı. Hazırlanan bu bileşiklerin yapıları FT-IR, JH NMR, 13C NMR, elementel analiz ve kütle spektroskopisi yöntemleri ile yapılan ölçümlerden elde edilen veriler yardımıyla aydınlatıldı.
Özet (Çeviri)
,*!“-”ABSTRACT In this study, the reaction of hexacholorocyclotriphosphazatrien ( trimer ) with 5- aminotetralin, 4-(2-aminoetyl)morpholine and 2-aminothiazole was investigated and obtained products were elucidated structrely. Hexacholorocyclotriphosphazatrien ( trimer ) was reacted with 5-aminotetralin, 4-(2- aminoetyl)morpholine and 2-aminothiazole in THF and in argon atmosphere. The structure of these compounds were explained by the methods of FT-IR, lH NMR, 13C NMR, elemental analysis and mass spectroscopy.