Kuşaklara göre liderlik algısı: X, Y ve Z kuşaklarına yönelik bir araştırma
Perceptions of leadership across generations: The study on generations X, Y and Z
  1. Tez No: 982696
  2. Yazar: DEMET ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE NECLA KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yöneticiler için İşletme Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, X, Y ve Z kuşaklarının liderlik algılarını, liderlerden beklentilerini ve gelecekteki liderlik anlayışına dair öngörülerini kuşak farklılıkları bağlamında incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma nitel araştırma yöntemi kapsamında olgubilim (fenomenoloji) desenine göre yapılandırılmış ve X, Y ve Z kuşağından 20 katılımcı ile yarı yapılandırılmış mülakatlar gerçekleştirilerek veri toplanmıştır. Elde edilen veriler, fenomenoloji (olgubilim) deseni çerçevesinde analiz edilmiş, katılımcıların liderlik algılarına yönelik deneyimleri içerik analizi yöntemiyle temalara ayrılmıştır. Analiz sonucunda; liderlikte empati, dijital yetkinlik, esneklik, iletişim becerisi, güvene dayalı ilişki yönetimi, otorite algısı ve kuşaklar arası çatışma gibi başlıca temalar ortaya çıkmıştır. Z kuşağı, liderlerde daha yatay bir örgütlenme yapısı, duygusal zekâ ve teknolojiye hâkimiyet beklerken, X kuşağı daha geleneksel otorite temelli liderlik anlayışını savunmaktadır. Y kuşağı ise bu iki yaklaşım arasında denge kuran bir liderlik biçimini benimsemekte olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın bulgularına dayalı olarak; kurumların liderlik politikalarında kuşaklara özgü farklı beklentileri dikkate alması, çok kuşaklı iş gücüne uygun liderlik eğitimleri düzenlemesi ve özellikle Z kuşağının beklentilerine cevap veren esnek liderlik modellerinin geliştirilmesi önerilmektedir. Bu çalışma, gelecekteki liderlik anlayışına ilişkin kuşak temelli yaklaşımların anlaşılmasına katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the leadership perceptions of Generations X, Y, and Z, their expectations from leaders, and their projections regarding future leadership within the context of generational differences. The research was structured using a qualitative research method within the framework of the phenomenological design, and data were collected through semi-structured interviews with 20 participants from Generations X, Y, and Z. The collected data were analyzed within the phenomenological framework, and participants' experiences regarding leadership perceptions were categorized into themes through content analysis. The analysis revealed major themes such as empathy in leadership, digital competence, flexibility, communication skills, trust-based relationship management, perception of authority, and intergenerational conflict. Findings indicate that Generation Z expects leaders to adopt a more horizontal organizational structure, possess emotional intelligence, and demonstrate technological proficiency, whereas Generation X upholds a more traditional, authority-based leadership approach. Generation Y, on the other hand, embraces a leadership style that balances these two perspectives. Based on these findings, it is recommended that organizations take generationally distinct expectations into account when shaping leadership policies, provide leadership training suitable for a multigenerational workforce, and develop flexible leadership models that particularly respond to the expectations of Generation Z. This study seeks to contribute to the understanding of generationally oriented approaches to future leadership.