2000 sonrası Türkiye'de postdramatik tiyatronun gelişimi: İki oyun yazarının yapıtları üzerinden bir değerlendirme
The development of postdramatic theatre in Turkey after2000: An evaluation through the works of two playwrights
  1. Tez No: 982700
  2. Yazar: GÜLŞAH GÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT SEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 2000 sonrası Türkiye'de postdramatik tiyatronun gelişimini, Hans- Thies Lehmann'ın kuramsal çerçevesi ve iki çağdaş oyun yazarının eserleri üzerinden incelemektedir. Lehmann'ın Postdramatik Tiyatro adlı eserinde tanımladığı postdramatik tiyatro, dramatik metnin merkezi konumunu yitirerek sahneleme öğelerinin (görsel, işitsel, bedensel, mekânsal) eşdeğer düzeyde önem kazandığı, çizgisel olmayan anlatılar, episodik yapılar, kolaj/montaj estetiği, çoklu disiplinlerin entegrasyonu ve doğrudan seyirciyle etkileşimin öne çıktığı bir tiyatro anlayışını ifade eder. Bu biçimsel dönüşüm, 1960'lardan itibaren izleyicinin katılımını içeren anlık performans etkinlikleri (happening), performans sanatı, Fluxus hareketleri ve deneysel tiyatro pratikleriyle ivme kazanmıştır. Postdramatik tiyatronun tematik boyutunda bellek, kimlik, ötekilik, birey-toplum gerilimi ve toplumsal çatışma gibi konular ön plandadır. Araştırma, Berkun Oya'nın Pentax ve Murat Mahmutyazıcıoğlu'nun Istırap Korosu adlı oyunlarını, postdramatik tiyatronun biçimsel ve tematik unsurları bağlamında incelemiştir. Nitel araştırma yöntemiyle yürütülen çalışmada, doküman incelemesi ve metin analizi teknikleri kullanılmıştır. Bulgular, her iki yazarın da Lehmann'ın tanımladığı postdramatik öğeleri Türkiye'nin toplumsal, kültürel ve politik bağlamıyla harmanlayarak özgün bir sahne dili geliştirdiğini göstermektedir. Bu durum, 2000 sonrası Türk tiyatrosunun yalnızca biçimsel yenilikler açısından değil, aynı zamanda toplumsal hafıza ve ideolojik tartışmaların sahneye taşınması bakımından da önemli bir dönüşüm yaşadığını ortaya koymaktadır. iv Bu çalışmanın temel sınırlılığı, postdramatik tiyatronun Türkiye'de henüz kuramsal olarak yeterince sistematize edilmemiş olmasıdır. Ayrıca analiz edilen oyunlar, iki yazarla sınırlı tutulmuştur; farklı tiyatro toplulukları ve yazarların incelenmesi, çalışmanın kapsamını genişletecek gelecekteki araştırmalara kapı aralamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the development of postdramatic theatre in Turkey after 2000 through Hans-Thies Lehmann's theoretical framework and the works of two contemporary playwrights. In Postdramatic Theatre, Lehmann defines a theatrical mode in which the dramatic text loses its centrality, while staging elements (visual, auditory, corporeal, spatial) gain equal importance. Nonlinear narratives, episodic structures, collage/montage aesthetics, the integration of multiple disciplines, and direct audience interaction are emphasized. This formal shift gained momentum in the 1960s through performance practices such as happenings, Fluxus, performance art, and experimental theatre. On the thematic level, postdramatic theatre often addresses memory, identity, otherness, the tension between individual and society, and social conflict. The research analyzes Berkun Oya's Pentax and Murat Mahmutyazıcıoğlu's Istırap Korosu in relation to these formal and thematic features. Using a qualitative approach with document analysis and textual interpretation, the findings indicate that both playwrights adapt Lehmann's concepts to Turkey's social, cultural, and political context, creating an original stage language. This demonstrates that post-2000 Turkish theatre undergoes a transformation not only in terms of form but also in how it engages with social memory and ideological debates. The main limitation of this study is that postdramatic theatre in Turkey has not yet been sufficiently systematized at the theoretical level. Moreover, the analysis is restricted to two playwrights; examining other authors and theatre groups would expand the scope and open new avenues for future research.