Uluabat (Apolyont) gölü yüzey sularının kirliliğinin incelenmesi
  1. Tez No: 98271
  2. Yazar: SİBEL TELLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKADİR AKÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacını, 20 yıl öncesine kadar içme suyu kalitesinde olan göl suyunun, içme suyu kriterlerinden ne kadar uzaklaştığını tespit etmek ve bu kriterlerden uzaklaşma sebeplerini incelenmek teşkil etmiştir. Çalışma sırasında, Uluabat Gölü'nden Nisan 1999 ve Kasım 1999 aylarında, belirlenen 5 istasyondan, 5 göl su örneği alındı. Kirliliğe sebep olan pH, toplam sertlik, Ca^, Mg++, toplam organik madde, Cl", sülfat, nitrat, nitrit parametreleri, uygun test tekniği ile test edilerek takip edildi. Çalışma sonucunda elde edilen değerler, Resmi Gazete'de yayınlanan kıtaiçi su kaynaklarının sınıflarına göre kalite kriterleri ile karşılaştırıldı. Göl suyunun pH değeri haricinde, Sınıf I : Yüksek kaliteli su sınıfında değeri bulunmamaktadır. Bu durumu ile göl Sımf I özelliğini kaybetmiştir. Arıtılmadan içme suyu olarak kullanılamaz. Nitrat ve Klorür değerleri açısından göl, Sınıf II değerlerindedir. Nitrit miktarı standartların üzerindedir. Nitratın Nitrite indirgenmesinin bu değerde etkisi vardır. Fosfor değeri bakımından göl Sınıf IV'de bulunmaktadır. Yüksek fosfor göldeki canlı yaşamını tehdit etmekte ve sediment oluşumunu hızlandırmaktadır. Sülfür miktarı göl için bir tehdit oluşturmamaktadır. Bu kapsamda göl suyunun sulama suyu olarak kullanılmasında bir sakınca yoktur. İleri ve uygun bir arıtma şekliyle içme suyu temininde faydalanılabilir. Alabalık dışında balık üretimi yapılabilir. Bu çalışmanın sonuçları, gölün mevcut durumu ile nasıl kullanılacağı konusunda yardımcı olabilecektir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine how much the lake water that is at the drinkable water quality is away from water of high quality criteria, and the reason for this. During the study;in April 1999 and in November 1999,5 lake water samples were taken from 5 different stations in Lake Uluabat. pH that causes pollution,,Ca++, Mg++,total organic material, Cl>ülfat,nitrat and nitrite parameters were tested with a suitable technique and observed. The values obtained were compared with quality criterias according to the classifications of the continental water sourses. Except pH value of the lake water, Classification I : It has no value in the classification of water of high quality, so the lake has lost this feature. It can't be used as drinkable water without being purified.The lake is in classification II in terms of nitrat and klorür.Nitrat quality is over the standart. The reduction of nitrat to nitrite has effect on this value.The lake is in classification IV in terms of fosfor. The high level of fosfor has been threatening the life of the living in the lake and makes the formation of sediment faster. The sulfur quantity is a threat for the lake. In this content, there is no drawback of using the lake water as irritation water.lt can be used to obtain drinkable water with a developed purifying system.Fish except trout can be produced. The result of this study will be a great about how the lake in its present situation can be used.