Azerbaycan ekonomisinde Hollanda Hastalığı ve politika önerileri: Dolaylı çıkarım yoluyla DSGE modelinin tahmini
Dutch Disease in Azerbaijani economy and policy recommendations: Estimation of a DSGE model via indirect inference
  1. Tez No: 982764
  2. Yazar: RASHAD HASANOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BİRDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Ekonometri, Economics, Econometrics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İkt. Gelişme ve Uluslararası İkt. Bilim Dalı
Özet
Ülkelerin doğal kaynaklar ile zengin olması ilk bakışta avantaj olarak görülse de iktisat literatürü bunun her zaman böyle olmadığını göstermektedir. Elbette kaynaklara sahip olmak ekonomilere avantaj sağlamış olsa da (olmayanlar onları ithal etmek zorundalar) bazen dezavantajları daha ağır basmaktadır. Bu çalışma Azerbaycan ekonomisinde öncelikle Hollanda Hastalığının varlığını, dinamiklerini araştırmayı ve bulgular eşliğinde çözümler önermeyi amaçlamaktadır. Hastalık, kaynak gelirlerinin artışı sonucunda reel kur değerlenmesinin petrol dışı ticarete konu olan sektörün rekabet gücünü kaybetmesine ve kaynakların ticarete konu olmayan sektörlere kayması ile açıklanmaktadır. 2000 yılı sonrası döneminde petrol gelirlerinin artışı, Azerbaycan ekonomisinde kırılganlıkları derinleştirmiş, uzun vadede büyümenin sürdürülebilirliği açısından riskler doğurmuştur. Azerbaycan için yapılmış çalışmalar genellikle VAR modelleri ile doğrudan tahminciler ile yapılmıştır. Çalışmamız bu anlamda Azerbaycan özelinde yenilikçi bir yöntem olarak“Dolaylı Çıkarım yolu ile DSGE modelinin”tahminini yapmakla dinamik genel denge çerçevesinde çözüm sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Although the abundance of natural resources is often perceived as an advantage at first glance, the economics literature shows that this is not always the case. While possessing resources may provide certain advantages to economies—since those without them must rely on imports—in some cases the disadvantages outweigh the benefits. This study aims to investigate the existence and dynamics of Dutch Disease in the Azerbaijani economy and, in light of the findings, to propose policy solutions. The disease is explained by the appreciation of the real exchange rate resulting from an increase in resource revenues, which causes the non-oil tradable sector to lose competitiveness and shifts resources toward the non-tradable sector. Since the 2000s, the rise in oil revenues has deepened the vulnerabilities of the Azerbaijani economy, creating risks for the long-term sustainability of growth. Previous studies on Azerbaijan have generally employed VAR models with direct estimators. In contrast, this study contributes an innovative approach specific to Azerbaijan by estimating a 'DSGE model through Indirect Inference,' thereby providing solutions within a dynamic general equilibrium framework.