Lehçe–Ukraynaca–Türkçe somatik deyim ve atasözlerinin karşılaştırılması (Dilsel ve kültürel analizi)
Comparison of Polish–Ukrainian–Turkish somatic idioms and proverbs (Linguistic and cultural analysis)
- Tez No: 982777
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH GAZNEVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Batı Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Slav Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Polonya Araştırmaları Bilim Dalı
Özet
Dil iletişim ve kavramanın aracıdır. Dilin vazgeçilmez parçaları olan deyim ve atasözleri ise bir toplumun kültürünün, düşünüş tarzının, gelenek ve göreneklerinin, inançlarının taşıyıcısı konumundadır. Bu çalışmada Lehçe, Ukraynaca ve Türkçe somatik deyim ve atasözleri karşılaştırılarak, dilsel ve kültürel analiz yapılmıştır. Çalışmanın yeniliği, farklı dil aileleri ya da gruplarına mensup söz konusu diller arasında üçlü bir karşılaştırmanın ilk defa yapılmasıdır. Dil dünya görüşü anlamında birbirinden farklı üç toplumun somatik deyim ve atasözleri aracılığıyla ortak kültürel yönleri ortaya konulacaktır. Bu çalışma ile literatüre katkı sağlanması, dil öğrenenler için kaynak oluşturulması, kültürel etkileşimin arttırılması yolunda katma değer yaratılması amaçlanmaktadır. Çalışmada deyim ve atasözlerinin dilsel ve kültürel analizi; söz varlığı, deyim bilimi, paremiyoloji ve kültürdilbilimi kuramsal çerçevesinde yapılmıştır. Bölgesel olarak yakın, kültürel anlamda farklı olan üç toplumun somatik deyim ve atasözlerine ilişkin benzerlik ve farklılıklarına dair tespitler sunulmuştur. Çalışmada tarama ve karşılaştırma yöntemi kullanılmıştır. 836 deyim ve atasözü incelenmiş olup, anlamsal olarak 235 deyim ve atasözünün eşdeğer olduğu tespit edilmiştir. Eşdeğer somatik deyim ve atasözlerinin neredeyse yarısı aynı somatik bileşen ile kurulmuştur. Bu çerçevede çalışmaya konu üç dilin konuşulduğu toplumlarda dil dünya görüşüne yansıyan benzerlikler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Language is a means of communication and comprehension. Idioms and proverbs, which are indispensable parts of language, are the carriers of a society's culture, way of thinking, traditions and customs, beliefs. In this study, somatic idioms and proverbs in Polish, Ukrainian and Turkish are compared and analysed linguistically and culturally. The novelty of the study is that it is the first time that a triple comparison is made between the languages in question, which belong to different language families or groups. The common cultural aspects of three different societies in terms of linguistic worldview will be revealed through somatic idioms and proverbs. With this study, it is aimed to contribute to the literature, to create a resource for language learners, and to create added value in order to increase cultural interaction. In the study, linguistic and cultural analysis of idioms and proverbs was made within the theoretical framework of vocabulary, idiomology, paremiology and culturolinguistics. The similarities and differences of the somatic idioms and proverbs of the three communities, which are regionally close and culturally different, are presented. The survey and comparison method was used in the study. 836 idioms and proverbs were analysed and 235 idioms and proverbs were seen semantically equivalent. Almost half of the equivalent somatic idioms and proverbs were constructed with the same somatic component. In this framework, it has been revealed that linguistic picture of the world is similar in the societies where these three languages belonging to different language families or groups are spoken.