Ahmet Hamdi Tanpınar, Fyodor Dostoyevski ve Meşa Selimoviç'in romanlarında insan ve toplum ilişkisi
Human and society in the novels of Ahmet Hamdi Tanpınar, Fyodor Dostoyevsky, and Meşa Selimoviç
- Tez No: 982778
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KARACA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, Comparative Literature, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Edebiyat, insan hayatını ve toplum süreçlerini kapsamlı bir şekilde ele aldığı için sosyoloji ile güçlü bir bağa sahiptir. Roman kahramanları, tıpkı sosyolojinin incelediği toplumsal varlıklar gibi, toplumsal bağlamda analiz edilebilirler. Bu bağlamda, edebiyat ve sosyoloji birbirini tamamlayan disiplinler olarak karşımıza çıkarlar. Ahmet Hamdi Tanpınar, Fyodor Dostoyevski ve Meşa Selimoviç, insan doğasını ve toplumsal ilişkileri ayrıntılı bir şekilde incelemiş, önemli eserler ortaya koymuş büyük yazarlardır. Eserlerinde, insanı hem birey olarak hem de toplumla olan ilişkisi içinde ele alırlar. Bu çalışmada, insanın toplumsal bir varlık olarak toplumla kurduğu ilişki üzerinde durulmuştur. Üç yazarın romanları kapsamlı olarak incelenmiş ve her bir yazarın kahramanlarında ortak konular ve özellikler belirlenmiştir. Çalışmamızda, insan ve toplum arasındaki ilişki, kahramanların iç dünyaları ve toplumla olan etkileşimleriyle açıklanmıştır. Kahramanların toplumla ilişkileri, iç dünyalarının ve bireysel özelliklerinin iyi yansıtılmasıyla anlam kazanmıştır. İlk bölümde, insanın toplumsal bir varlık olarak tanımlanması ve toplumun toplumsal bir olgu olarak ele alınması konu edilmiştir. Ardından, edebiyat ve sosyoloji arasındaki etkileşim ile varoluşçuluk felsefesinin doğuşu ve gelişimi tartışılmış, varoluşçuluk felsefesi ile edebiyat arasındaki ilişki ele alınmıştır. İkinci bölümde, Tanpınar, Dostoyevski ve Selimoviç'in hayatları ve edebi eserleri üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde, kahramanların toplumla olan ilişkisi, kahraman özellikleri ve ebeveynlerle olan ilişkiler gibi unsurlar üzerinden bir inceleme yapılmıştır. Dördüncü bölümde, varoluşçuluk perspektifiyle yalnızlık, yabancılaşma ve intihar gibi varoluşsal meseleler incelenmiş, kahramanların toplumla kurduğu ilişkiler ayrıntılı şekilde değerlendirilmiştir. Bu çalışmada, üç yazarın eserlerinde insan toplum ilişkisinin nasıl ele alındığının gösterilmesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Literature has a strong connection with sociology, as it comprehensively addresses human life and social processes. Novel characters, much like the social beings studied in sociology, can be analyzed within a social context. In this regard, literature and sociology emerge as complementary disciplines. Ahmet Hamdi Tanpınar, Fyodor Dostoevsky, and Meşa Selimoviç are prominent authors who have deeply examined human nature and social relations, producing significant literary works. In their works, they portray the individual both as a singular being and in relation to society. This study addresses a unique and multilayered issue shaped around the individual's relationship with society and existential dimensions as a social being. In the conclusion, the individual's existence and relationship with society are examined. Furthermore, the novels of these three authors are analyzed in depth, and common themes and characteristics among their protagonists are identified. In our study, the relationship between the individual and society is explained through the protagonists' inner worlds and their interactions with the social environment. The protagonists' relationships with society gain meaning through a nuanced reflection of their inner worlds and individual traits. The first chapter discusses the definition of the human being as a social entity and society as a social phenomenon. Then, the interaction between literature and sociology, along with the emergence and development of existentialist philosophy, is addressed, and the relationship between existentialism and literature is explored. The second chapter focuses on the lives and literary works of Tanpınar, Dostoevsky, and Selimoviç. The third chapter presents an analysis based on elements such as the protagonists' relationships with society, their characteristics, and their relationships with their parents. The fourth chapter examines existential issues such as loneliness, alienation, and suicide from an existentialist perspective, and the protagonists' relationships with society are evaluated in detail. This study aims to demonstrate how the relationship between the individual and society is portrayed in the works of these three authors.