Ömerli barajı içme suyu temini ve membran teknolojisi ile arıtılması
- Tez No: 98279
- Danışmanlar: PROF. DR. ANATOLY DİMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
özet l%w^;w * Iftfei*, ' Bu çalışmada İstanbul'un en önemli içme su kaynaklarından olan Ömerli Baraj havzası ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Son 30 yılda, membran prosesler deniz suyundan tatlı su elde etmede ve arıtılmış atıksuların geri kazanılmasında oldukça yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Tezin ikinci bölümünde İstanbul'un mevcut su kaynakları hakkında literatür çalışması yapılmıştır. Üçüncü ve dördüncü bölümünde Ömerli Baraj havzası ve mevcut su arıtma tesisleri hakkında bilgi verilmiştir. Beşinci bölümde İstanbul su havzasını koruma projeleri, altıncı bölümde Ömerli içme suyu arıtma tesisinde arıtılan suyun içme suyu parametrelerine göre değerlendirilmesi yapılmıştır. Yedinci bölümde membran teknolojisi hakkında detaylı bilgi verilmiştir. Sekizinci bölümde deneysel çalışmalar, dokuzuncu bölümde ise bu çalışmaların değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In This Study Ömerli dam reservoir-one of the most imporf&rtl**^ ** source of dirinking water of İstanbul has been held as the subject Membrane processes has been used to solve water desalination and wastewater reclamation facilities, during THA past 30 year. Using potential of mambrane technology in these areas was increased with technological developments in membrane production In the second section information about water sources of İstanbul is looked for. In the Third and forth section informations about Ömerli Pam Reserviors and water Treatment Plant are given İn fifth section İstanbul water reservior protection projects, in sixth section Ömerli water treated in Ömerli Tereatment plant is determined with drinking water parameters. In 7. Section vost information is given about membrane tecnology. In 8. Section experimental studies are made, in 9. Section THA results of these studies are valued, in 10 section THA cast of membrane tecnology is vaued.