TÜRKİYE'DE UYGULANAN DIŞ TİCARET POLİTİKALARI ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA: 1980-2020 Türkiye Örneği
A RESEARCH ON FOREIGN TRADE POLICIES IMPLEMENTED IN TURKEY: The Case of Turkey, 1980–2020
- Tez No: 982866
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
Özet
Türkiye'nin Cumhuriyet Dönemi boyunca dış ticaret ve uluslararası yatırım politikaları, ekonomik, iktisadi ve siyasi açıdan birçok etkenin etkileşimi altında şekillenmiştir. Bu politikaların oluşumunda, iç ve dış siyasi dinamiklerin, küresel ekonomik ve siyasi gelişmelerin, bölgesel ilişkilerin ve uluslararası kuruluşlarla yapılan anlaşmaların büyük rolü olmuştur. Örneğin, Cumhuriyet'in ilk yıllarında izlenen ithal ikameci politikalar, Türkiye'nin bağımsızlığını ve ekonomik kalkınmasını sağlama amacı taşımıştır. Ancak, 1950'lerden itibaren çok daha açık bir ekonomiye geçiş sürecinde dış ticaret politikalarında köklü değişiklikler yaşanmıştır. Siyasi arenadaki değişimler de dış ticaret ve yatırım politikalarını şekillendirmiştir. Soğuk Savaş döneminde, Türkiye'nin Batı ile ilişkileri ve NATO'ya üyelik süreci, dış ticaret politikalarını etkilemiş ve dışa açılma politikalarının güçlenmesine yol açmıştır. Özellikle 1980'lerde başlayan ve 2000'lere kadar devam eden ekonomik liberalleşme süreci, Türkiye'nin dış ticaret ve yatırım politikalarında önemli değişiklikler getirmiştir. Ayrıca, uluslararası ekonomik anlaşmaların imzalanması ve küresel ticaretin düzenlenmesine yönelik gelişmeler, Türkiye'nin dış ticaret politikalarını etkileyen bir diğer faktördür. Örneğin, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne katılım süreci, dış ticaret politikalarının AB normlarına uyumlu hale getirilmesini ve bu doğrultuda reformların gerçekleştirilmesini zorunlu kılmıştır. Bu politikaların analizi, Türkiye'nin ekonomik ve siyasi evrimini anlamak açısından büyük önem taşımaktadır ve gelecekteki politika yapıcılar için önemli ipuçları sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Throughout the Republican era, Turkey's foreign trade and international investment policies have been shaped by the interaction of numerous economic, financial, and political factors. Domestic and foreign political dynamics, global economic and political developments, regional relations, and agreements with international organizations have played a significant role in the formation of these policies. For example, the import substitution policies pursued in the early years of the Republic aimed to secure Turkey's independence and economic development. However, from the 1950s onwards, the transition to a much more open economy led to fundamental changes in foreign trade policies. Changes in the political arena also shaped foreign trade and investment policies. During the Cold War, Turkey's relations with the West and the process of joining NATO affected foreign trade policies and led to a strengthening of opening-up policies. In particular, the economic liberalization process that began in the 1980s and continued until the 2000s brought about significant changes in Turkey's foreign trade and investment policies. Furthermore, developments related to the signing of international economic agreements and the regulation of global trade are another factor influencing Turkey's foreign trade policies. For example, Turkey's accession process to the European Union has necessitated the alignment of foreign trade policies with EU norms and the implementation of reforms in this direction. Analyzing these policies is of great importance for understanding Turkey's economic and political evolution and offers valuable insights for future policymakers.