Sürdürülebilir filo yönetimi: Araç seçimi uygulaması
Sustainable fleet management: Vehicle selection application
- Tez No: 982878
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALGIN OKURSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, ticari karayolu filosuna sahip işletmelerin filolarına yeni araç entegrasyonlarında (satın alma) süreçlerinde karar vericilerin kararlarını süreçlerini optimize etmesi giderek daha büyük bir önem taşımaktadır. Küresel düzeyde lojistik sektörü üzerinde yaşanan hızlı dijitalleşme, işletme ve işletme çevrelerini çok fazla seçenek arasında karar vermeye itmektedir. Bu bağlamda PROMETHEE ve FUCOM gibi bilgisayar destekli çok kriterli karar verme yöntemlerinin filo yönetimi yeni araç temininde karar vericilerin ekonomik, çevresel ve sürdürülebilirlik çerçevesinde sistematik boyutlarda değerlendirme yapılmasını hedeflemektedir. Çalışma, özellikle Türkiye'nin dinamik ve değişken ekonomik yapısında, filo yönetimi içerisindeki stratejik kararların karar vericilerin sübjektif ve sayısal tabanlı sistemleri inceleyerek alternatif kriterlere göre çok boyutlu karşılaştırmalar yaparak optimum seçimin yapılması açısında literatüre katkı sağlamaktadır. Bu yaklaşım operasyonel süreklilik, maliyet kontrolü, verimlilik ve sürdürülebilirlik performansını bütüncül biçimde ele almakta; kararların sadece kısa vadeli değil, aynı zamanda uzun vadeli etkilerini de dikkate almaktadır. Günümüzde çevre ve enerji politikalarının sürdürülebilir bir stratejiyle ele alınması ve entegre bir şekilde işletmesi fosil yakıtların çevreye verdiği negatif etkilerin minimuma indirilmesi sadece ekonomik değil aynı zamanda sosyal ve çevresel değerlendirme boyutlarını da ön plana çıkarmıştır. Çalışmada küresel çapta çevresel ayak izini azalmalarına olanak tanıdığı vurgulanmıştır. Bu bağlamada daha çevreci ve fosil yakıttan uzak araçların seçilmesi araç seçiminin hem literatürdeki araç seçimi problemlerinin PROMETHEE VE FUCOM karar destek sistemleri ile gidermeyi hedeflemektedir. Bu sayede, özellikle Türkiye'nin dinamik ve değişken ekonomik yapısında işletmelerin stratejik kararlarını daha net vermesi sağlanarak operasyonel süreklilik ve maliyet performansları üzerine etkileri bütüncül bir yaklaşımla ele almayı hedeflemektedir, özellikle günümüzde sürdürülebilir bir çevre içinde ele alınan filo yönetimi, araç seçiminde sadece ekonomik anlamda değerlendirilmesini değil aynı zamanda sürdürülebilir bir çerçevede ele alınmasını da önemli kılmaktadır. Bu çalışmada, ticari araç seçiminde çevresel faktörlerin yanı sıra ekonomik ve sosyal boyutların da genel bir çerçevede ele alınması hedeflenmiştir. Bu tez, filo yönetimi, sürdürülebilir taşımacılık ve karar destek sistemlerinin entegrasyonu konusunda literatürdeki boşlukları doldurmayı ve lojistik sektörü için uygulanabilir, yenilikçi bir karar verme modeli sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the increasing importance of optimizing decision-making processes for commercial road transport enterprises during the integration (purchase) of new vehicles into their fleets. The rapid digitalization experienced globally in the logistics sector compels businesses and their environments to make decisions among a multitude of options.In this context, computer-aided Multi-Criteria Decision-Making (MCDM) methods such as PROMETHEE and FUCOM offer decision-makers the opportunity to systematically evaluate new vehicle procurement in fleet management within economic, environmental, and sustainability frameworks.The research contributes to the literature by examining strategic decisions within fleet management, particularly in Turkey's dynamic and volatile economic structure, where decision-makers utilize subjective and numerical-based systems to perform multi-dimensional comparisons against alternative criteria to achieve the optimum selection. This approach addresses perational continuity, cost control, efficiency, and sustainability performance holistically, considering not only the short-term but also the long-term impacts of the decisions.The current trend of addressing and implementing environmental and energy policies with a sustainable strategy has necessitated the minimization of the negative environmental effects of fossil fuels. This has brought social and environmental assessment dimensions to the forefront, alongside economic considerations. The study emphasizes that this approach enables the reduction of the global environmental footprint. In this context, the selection of greener, fossil fuel-free vehicles aims to address vehicle selection problems in the literature using the PROMETHEE and FUCOM decision support systems.Consequently, the study aims to examine the impacts on operational continuity and cost performance through a holistic approach, ensuring businesses make clearer strategic decisions, especially within Turkey's dynamic and volatile economic structure. Specifically, fleet management considered within a sustainable environment today emphasizes the importance of evaluating vehicle selection not just economically, but also within a sustainable framework. This work aims to comprehensively address the economic and social dimensions, in addition to environmental factors, in the selection of commercial vehicles.This thesis seeks to fill the gaps in the literature regarding the integration of fleet management, sustainable transportation, and decision support systems, and to present a practical, innovative decision-making model for the logistics sector.