Satın alma sürecinde marka bağımlılığının etkisi üzerine bir araştırma: Türk hava yolları örneği
A study on the effect of brand addition on the purchase process: The example of Turkish airlines
- Tez No: 982895
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL KARAKULLE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Halkla İlişkiler, Advertising, Public Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde dijitalleşmenin etkisiyle tüketicilerin marka ile kurdukları ilişkiler daha karmaşık ve duygusal bir yapıya bürünmüştür. Sosyal medya platformlarının etkisiyle, markalar yalnızca birer ürün ya da hizmet sağlayıcısı değil, bireylerin kimliklerini yansıttıkları, aidiyet hissettikleri yapılar hâline gelmiştir. Bu bağlamda, bireylerin belirli markalara karşı geliştirdiği yoğun ilgi, bağlılık ve tekrar eden satın alma davranışları,“marka bağımlılığı”kavramı altında incelenmektedir. Bu çalışmada, sosyal medya platformlarında (Instagram, Facebook) gerçekleştirilen marka iletişimlerinin, tüketicilerin satın alma kararları üzerindeki etkisi içerik analizi yöntemiyle ele alınmıştır. Örneklem olarak Türk Hava Yolları markası seçilmiş ve 2025 yılı içinde yapılan sosyal medya paylaşımları, kullanıcı etkileşimleri ve yorumları temel alınarak analiz edilmiştir. Araştırmanın amacı, markaya yönelik bağımlılığın, sosyal medya temelli marka algısı üzerinden satın alma sürecini nasıl etkilediğini ortaya koymaktır. Çalışmada ayrıca marka hedonizmi, marka güveni, marka itibarı ve sosyal karşılaştırma gibi faktörlerin marka bağımlılığı üzerindeki yordayıcı rolleri değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, sosyal medya aracılığıyla tüketicilerde oluşan duygusal bağın, marka bağımlılığına ve dolayısıyla satın alma niyetine doğrudan etki ettiğini göstermektedir. Bu doğrultuda tez, dijital çağda markaların sosyal medya stratejilerinin tüketici davranışları üzerindeki etkisini anlamak isteyen araştırmacılar ve pazarlama profesyonelleri için katkı sağlayıcı niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Today, with the impact of digitalization, the relationships that consumers establish with brands have become more complex and emotional. With the impact of social media platforms, brands have become structures that reflect individuals' identities and feel a sense of belonging, not just product or service providers. In this context, the intense interest, loyalty and repetitive purchasing behaviors that individuals develop towards certain brands are examined under the concept of“brand addiction”. In this study, the impact of brand communications carried out on social media platforms (Instagram, Facebook) on consumers' purchasing decisions was addressed through content analysis. The Turkish Airlines brand was selected as a sample and analyzed based on social media posts, user interactions and comments made in 2025. The aim of the research is to reveal how addiction to the brand affects the purchasing process through social media-based brand perception. The predictive roles of factors such as brand hedonism, brand trust, brand reputation and social comparison on brand addiction were also evaluated in the study. The findings show that the emotional bond formed among consumers through social media directly affects brand loyalty and therefore purchase intention. In this respect, the thesis contributes to researchers and marketing professionals who want to understand the impact of brands' social media strategies on consumer behavior in the digital age.