Bronz riemann manifoldların slant altmanifoldları üzerine
On slant submanifolds of bronze riemannian manifolds
- Tez No: 982894
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLAL EFTAL ACET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
Özet
Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde, Riemann manifoldları ve altmanifoldları ile ilgili temel tanım ve ön bilgiler verildikten sonra, manifoldlar üzerinde tanımlanan polinom yapılar ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, bir Riemann manifoldu üstünde bronz yapı ve özellikleri incelenip bu yapı ile ilgili örnekler elde edilmiştir. Son bölümde ise bronz Riemann manifoldlarının altmanifoldları ele alındıktan sonra, slant, hemi-slant, quasi-hemi-slant ve quasi-bi-slant altmanifoldları tanımlanmış ve bunlar üstünde tanımlanan distribüsyonların integrallenebilirliği ile ilgili geometrik sonuçlar verilmiştir. Ayrıca çalışılan her bir slant altmanifold türü ile ilgili örnekler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, prepared as a master's thesis, consists of four parts. The first section is devoted to the introduction. In the second part, after giving basic definitions and preliminary information about Riemannian manifolds and submanifolds, polynomial structures defined on manifolds are discussed. In the third chapter, the bronze structure and its properties on a Riemannian manifold were examined and examples related to this structure were obtained. In the last section, after considering the submanifolds of bronze Riemannian manifols, slant, hemi-slant, quasi-hemi-slant and quasi-bi-slant submanifolds are defined and geometric results related to the integrability of distributions defined on them are given. Additionally, examples for each type of slant submanifold studied were obtained.