Transference Interpretation and Rupture Resolution in Psychodynamic Psychotherapy of Borderline and Narcissistic Personalities
Sınırdurum ve Narsisistik Kişiliklerin Psikodinamik Psikoterapide Aktarım Yorumu ve Kopukluk Çözümü
  1. Tez No: 982899
  2. Yazar: MELTEM YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARRY A. FARBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Columbıa Unıversıty
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Ön Bilgi. Ampirik literatür, psikodinamik psikoterapinin kişilik bozukluklarının (KB) tedavisinde etkili olduğunu göstermiş olsa da, bu etkilerin hangi yollarla ortaya çıktığı hala belirsizliğini korumaktadır. Farklı kişilik bozukluklarının belirli terapötik müdahalelere verdikleri özgün tepkilerin nasıl şekillendiğini inceleyen, kurama dayalı araştırmalara daha fazla ihtiyaç vardır.. Hedefler. Bu çalışmada, Sınırdurum Kişilik Bozukluğu (SKB) ve Narsisistik Kişilik Bozukluğu (NKB) ile ilgili iki psikanalitik kuramcının (Kernberg ve Kohut) aktarım yorumu, ardından gelen kopukluklar ve onarımlar bağlamında terapötik süreç araştırılmaktadır. Yöntem. Örneklem, birincil tanısı SWAP-200 (Shedler ve ark., 2014) ile değerlendirilen SKB veya NKB hastalarından oluşacaktır. Her oturumun sözlü transkriptleri, İşbirlikçi Etkileşimler Ölçeği (Colli & Lingiardi, 2009) ve Aktarım Yorumlama Ölçeği olmak üzere iki süreç ölçütüne göre kodlanacaktır. İkinci ölçek, terapist yorumlarının Kohut ve Kernberg'in teorik ve klinik yaklaşımının özelliklerini ne derece taşıdığı konusunda puanlar elde etmek için Q-sort metodolojisi ile geliştirilecektir. Analiz. SKB ve NKB'nin psikodinamik psikoterapisi boyunca aktarım yorumu ve kopukluk çözümü ile ilgili terapötik değişimin zamana bağlı doğrusal olmayan modelini yakalamak için zaman serisi panel analizi yapılacaktır. Beklenen sonuçlar. Klinik olarak anlamlı değişim gösteren NKB hastaları için, Kohut'un teorisine daha fazla bağlı olan ve bir kopukluğa yol açan aktarım yorumlarının müteakip bir onarımı öngörmesi beklenmektedir. Önemli terapötik değişim elde eden SKB hastaları için, terapistlerin Kernberg'in teorisine daha fazla bağlı olan ve bir kopukluğa yol açan aktarım yorumlarının, terapötik ilişkide müteakip bir onarımı öngörmesi beklenmektedir.Klinik çıkarımlar. Klinisyenlerin, aktarım yorumlarının takip ettiği ittifak kopukluklarının farkında olması ve bunları onarmaya çalışması son derece önemlidir; bu yorumlar ele alınmadığında hastalar tarafından genellikle olumsuz karşılanır, ancak üzerinde çalışıldığında ittifakın yeniden inşası ve hastanın kişiliğinin yeniden düzenlenmesi için çok değerli bir fırsat haline gelir.
Özet (Çeviri)
Background: Although the empirical literature has showed that psychodynamic psychotherapy is effective in treating personality disorders (PDs), the ways in which these effects are produced remain elusive. What seems needed is more theory-driven investigations of how different types of personality disorders present unique responses to distinct therapeutic interventions. Aims: The current study investigates the therapeutic process of two psychoanalytic theorists of BPD and NPD (i.e., Kernberg and Kohut) in regard to transference interpretation, subsequent ruptures, and repairs. Method: The sample will be comprised of patients whose primary diagnosis is BPD or NPD assessed by the SWAP-200 (Shedler et al., 2014). The verbatim transcripts of each session will be coded based on two process measures: The Collaborative Interactions Scale (Colli & Lingiardi, 2009) and the Transference Interpretation Scale. The latter measure will be developed with Q-sort methodology to obtain scores on the degree to which therapist interpretations are characteristic of Kohut and Kernberg's theoretical and clinical approach. Analysis: Time series panel analysis will be conducted to capture the time-dependent non-linear pattern of therapeutic change related to transference interpretation and rupture resolution throughout the psychodynamic psychotherapy of BPD and NPD. Expected results: For patients with NPD who present clinically significant change, transference interpretations adhering more to Kohut's theory which lead to a rupture are expected to predict a subsequent repair. For BPD patients who obtain significant therapeutic change, therapists' transference interpretations adhering more to Kernberg's theory which lead to a rupture are expected to predict a subsequent repair in the therapeutic relationship. Clinical implications: It is of utmost importance for clinicians to be aware of and to attempt repairing those ruptures in the alliance that are followed by transference interpretations; these interpretations are often negatively responded by patients when not addressed but also becomes an invaluable opportunity for reconstruction of the alliance and reorganization of patient's personality when worked through.