Savunma teknolojilerinde kullanılan RCCI moda dönüştürülmüş bir motorun dizel-biyodizel-jet A-1 yakıt karşımlarının emisyon, performans ve enerji analizi
Analysis of emissions, performance, and energy for diesel–biodiesel–jet A-1 blends in an RCCI-mode converted engine employed in defense technologies
- Tez No: 982918
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİ YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, dizel motorda saf dizel ile biyodizel, Jet A-1 ve benzin ön püskürtmeli (8 ms) karışımların performans ve emisyonlarına yük altında karşılaştırmalı bir bakış sunmaktadır. Fren özgül enerji tüketimi bakımından ortalama performans en iyi dizelde gerçekleşmektedir, JET A-1 içeren karışımlar dizeli en yakından izlemekte, benzinli ön püskürtme içeren ve/veya biyodizel oranı yüksek karışımlar ortalamada daha olumsuz değerlere sahiptir. Yük dağılımı önemli bir belirleyicidir: Düşük ve orta yüklerde dizel belirgin avantaj sağlamaktadır, JET A-1 katkılı karışımlar bu bölgede ön-karışım ve reaktivite tabakalaşması nedeniyle dezavantajlı kalmaktadır. Yük arttıkça RCCI modunda daha homojen ısı salımı ve uygun buharlaşma/yanma karakteri devreye girmekte, JET A-1'li karışımlar üst yüklerde dizeli yakalamakta ve bazı noktalarda geçebilmektedir. Fren özgül yakıt tüketimi genel olarak yük arttıkça azalmaktadır, fakir karışım ve düşük silindir sıcaklıklarının hâkim olduğu düşük yüklerde eksik yanma ve alev soğuması tüketimi yükseltmektedir. Karışımın alt ısıl değeri, yoğunluğu, HC oranı, kaynama-buharlaşma davranışı ve homojenliği FÖYT'yi belirgin biçimde etkilemektedir. Efektif termal verim ortalamada en yüksek düzeyi dizelde göstermektedir; yine de JET A-1 içeren karışımlar belirli yük noktalarında dizeli aşabilmektedir. Yük artışı tüm yakıtlar için verimi yükseltmektedir; bu eğilim JET A-1 içeren karışımlarda daha hızlı seyretmekte ve uygun kalibrasyonla yüksek yükte belirgin yüksek değerlere çıkılabilmektedir. Emisyonlar açısından dizel, tüm yüklerde daha düşük CO üretmektedir; JET A-1 ilavesi ve benzin ön püskürtmesi CO'yu artırma eğilimindedir. CO₂ yükle yükselmektedir. HC dizelde en düşüktür, biyodizel ve JET A-1 arttıkça yükselmektedir. NOx orta-yüksek yüklerde artabilmektedir. Duman, biyodizelin oksijen içeriğiyle azalabilmektedir. Sonuç olarak, düşük/orta yükte dizel; yüksek yükte JET A-1 karışımları öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study offers a load-based comparative assessment of performance and emissions for neat diesel and blends comprising biodiesel, Jet A-1, and gasoline with an 8 ms pre-injection. In terms of brake specific energy consumption, diesel delivers the best average performance; Jet A-1 blends track it most closely, whereas gasoline pre-injection and/or high biodiesel fractions yield less favorable averages. Load distribution is decisive: at low–medium loads, diesel retains a clear advantage, while Jet A-1 blends are disadvantaged by pre-mixing and reactivity stratification. With increasing load, RCCI operation produces more homogeneous heat release and favorable evaporation/combustion, enabling Jet A-1 blends to match—and sometimes surpass—diesel at high loads. Brake specific fuel consumption generally decreases with load; at low load, lean mixtures and low cylinder temperatures cause incomplete combustion and flame quenching, increasing consumption. Lower heating value, density, HC fraction, boiling–evaporation behavior, and blend homogeneity markedly affect BSFC. Average effective thermal efficiency is highest for diesel, yet Jet A-1 blends can exceed it at specific loads; efficiency rises with load for all fuels, more rapidly for Jet A-1 under proper calibration. Emission-wise, diesel yields lower CO across loads, whereas Jet A-1 addition and gasoline pre-injection tend to raise CO. CO₂ increases with load. HC is lowest for diesel and rises with higher biodiesel/Jet A-1 shares. NOx can increase at medium–high loads. Soot can decrease at low–medium loads due to biodiesel's oxygen content. In conclusion, diesel suits low/medium loads, while Jet A-1 blends are promising at high load