Opera şarkıcılığında performansa hazırlık sürecinin fizyolojik ve psikolojik açılardan incelenmesi
An examination of the preparation process for performance in opera singing from physiological and psychological perspectives
  1. Tez No: 982919
  2. Yazar: NERİMAN BÜYÜKAYDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. BERİL ÖZYAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı opera sanatçılarının performans öncesi hangi fiziksel ve psikolojik süreçlerden geçtiğini kapsamlı olarak ortaya koymak ve bu süreci önemli dinamikleriyle ele almaktır. Opera dramatik, dilsel ve müzikal becerilerin en üst seviyede icrasını gerekli kılar. Opera sanatçısının erken dönem çalışmaları öncelikli olarak vokal teknik üzerine olmaktadır. Profesyonel hayata geçişte ise çok katmanlı bir yapının inşa edilmesi gerekmektedir. Çalışmanın birinci bölümünde performans gereksinimlerinin ortaya konması amaçlanmıştır. Ayrıca performansı etkileyen bireysel, örgütsel ve çevresel faktörler ile performans öncesi hazırlığın başarıya olan etkisi incelenmektedir. İkinci bölümde performansa giden sürecin fiziksel hazırlık kısmının vokal teknik, sahneye hazırlık, planlama ve bellek kullanımı ile ilgili aşamaları incelenmiştir. Üçüncü bölüm şarkıcıların motivasyon dinamikleri ve kaygı ile birlikte oluşan sahne korkusunun altındaki sebepler incelenmiştir. Son bölümde ise esere hazırlanırken opera şarkıcılarının karşılaştığı zihinsel zorluklar ve bunlarla ilgili çözüm becerilerini ortaya koymak amaçlanmıştır. Bütün bu bulgularla performans öncesi süreç aşamalarının pozitif ve negatif açıdan değerlendirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to comprehensively reveal the physical and psychological processes that opera singers go through before a performance and to address this process with its important dynamics. Opera requires the highest level of dramatic, linguistic and musical skills. The early studies of an opera singer are primarily focused on vocal technique. In the transition to professional life, a multilayered structure needs to be built. The first part of the study aims to reveal performance requirements. In addition, invidual, organizational and environmental factors affecting performance and the effect of preperformance preparation on success are examined. The second part examines the physical preparation phase of the process leading to performance, including vocal technique, stage preparation, planning and memory usage. The third part examines the motivational dynamics of singers and the reasons underlying stage fright that occurs together with anxiety. The fourth part aims to reveal the mental difficulties that opera singers face while preparing for a work and their related solution skills. With the these findings, it was aimed to evaluate the preperformance process stages in terms of positive and negative aspects.